ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: Χάλκινο μετάλλιο για την Ντουντουνάκη!

Μέσα σε λίγα λεπτά η Ελλάδα κέρδισε δύο μετάλλια και μετά το αργυρό του Σίσκου, ήρθε το χάλκινο της Άννας Ντουντουνάκη στον τελικό των 50μ πεταλούδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου.

Η Άννα Ντουντουνάκη κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιο της καριέρας της σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 50άρας πισίνας. Η κολυμβήτρια του Τάσου Καράμπελα μπορεί να μην έκανε την καλύτερη δυνατή επίδοση αλλά το 26.18 ήταν αρκετό για να την φέρει στην τρίτη θέση της Ευρώπης στα 50μ πεταλούδα. Πρώτη με διαφορά ήταν η Σάρα Γιούνεβικ, με την Σουηδέζα να κατεβαίνει και πάλι τα 26 δευτερόλεπτα και να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με 25.68. Έτσι, η κυριαρχία της Σουηδίας παραμένει σε αυτό το αγώνισμα. Δεύτερη ήταν η Ρος Βανοτερντικ (Βέλγιο) με 26.08.