ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΔΡΑΚΟΥ!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε την κούρσα της ζωής της και ανταμείφθηκε για όλους τους κόπους της καριέρας με το αργυρό μετάλλιο στον τελικό των 50μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου.

Στην πέμπτη διαδρομή του τελικού κολύμπησε η Νόρα Δράκου και έκανε ένα από τα όνειρά της πραγματικότητα, που ήταν το μετάλλιο στο ευρωπαϊκό. Η Πατρινιά ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού σε 27.87 για να καταλάβει την δεύτερη θέση, σε έναν αγώνα που μόνο η Ντανιέλ Χιλ ήταν γρηγορότερη. Η Ιρλανδή κέρδισε με χρόνο 27.73, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Αντέλα Πισκόρσκα (Πολωνία) με 28.00. Η επίδοση της Δράκου αποτελεί την δεύτερη καλύτερη της καριέρας της.
«Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη και πάρα πολύ συγκινημένη. Έχει περάσει η ζωή και η καριέρα μου από μπροστά μου. Για κάποιους μπορεί να φανεί υπερβολικό ότι κλαίω για ένα μετάλλιο αλλά είμαι σχεδόν 15 χρόνια στον υψηλό πρωταθλητισμό, έχω φτάσει πολλές φορές στην πηγή και δεν έχω πιει νερό και μετά από τόσα χρόνια προσπάθειας και επιμονής κατάφερα να πάρω αυτό το πολυπόθητο μετάλλιο. Το πρώτο πράγμα μετά την κούρσα ήταν «σε ευχαριστώ Θεέ μου για αυτό το μετάλλιο παρά τα λάθη που έκανα στην κούρσα» και σαν γνήσια αθλήτρια είπα «γαμώτο το χρυσό ήταν δίπλα μου». Είδα στον ύπνο μου ότι θα πάρω το χρυσό και είπα ότι θα γίνει», ήταν οι δηλώσεις της στην ΕΡΤ.