ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: Διπλός τελικός για την Ελλάδα στα 400μ μεικτή!

Πρώτη μέρα για την κολύμβηση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Βελιγράδι και η αρχή για την ελληνική αποστολή έγινε από τα προκριματικά των 400μ μεικτής των ανδρών.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Καλή αρχή για την ελληνική κολύμβηση, με τον Απόστολο Παπαστάμο (4:15.97) και τον Δανιήλ Γιουρτζίδη (4:19.11) να κλείνουν θέση για τον απογευματινό τελικό (στις 19:46). Μάλιστα ο Παπαστάμος ήταν πιο αργός μόνο από τους τέσσερις Ούγγρους κολυμβητές, από τους μόνο οι δύο θα αγωνιστούν στον τελικό (υπάρχει περιορισμός).
Στον τελικό ο Παπαστάμος εκτός από το μετάλλιο θα κυνηγήσει και το όριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού (4:12.50).
Η οκτάδα του απογευματινού τελικού έκλεισε στο 4:21.82 και ο Βασίλης Σοφικήτης που ήταν η τρίτη ελληνική συμμετοχή στον προκριματικό, τερμάτισε σε 4:21.89 για να καταταγεί στην 11η θέση.