ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: Νταμπλ για την Αλεξανδρή, 7η η Καράγγελου

Ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η πρωταθλήτρια της Αυστρίας, σε έναν τελικό όπου υπήρχε ελληνική εκπροσώπηση και η Ζωή Καράγγελου κατέκτησε την 7η θέση.

Ο τελικός του ελεύθερου προγράμματος του σόλο ολοκληρώθηκε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου με την Βασιλική Αλεξανδρή και πάλι στην κορυφή του βάθρου. Η κολυμβήτρια συγκέντρωσε 257.4959 βαθμούς για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο και να επικρατήσει επί της Κλάρα Μπλέγιερ (Γερμανία), η οποία βαθμολογήθηκε με 253.4772. Στην τρίτη θέση κατετάγη η Μαρλό Στίνμπικ (Ολλανδία) με 238.1667 βαθμούς. Η Καράγγελου κατέλαβε την 7η θέση με 206.0896 βαθμούς, οι οποίοι προκύπτουν από 136.0896 στα στοιχεία και 70.0000 στην καλλιτεχνική εντύπωση.