ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: Παραμένει πρώτη δύναμη η Ελλάδα

Χάρη στο χρυσό μετάλλιο του Στέργιου Μπίλα στον τελικό των 50μ πεταλούδας, η Ελλάδα εξακολουθεί να είναι πρώτη στον πίνακα των μεταλλίων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Βελιγραδίου.

Ο πρώτος τελικός της ημέρας ήταν στα 200μ ύπτιο των γυναικών και η Καμίλα Ρεμπέλο (Πορτογαλία) δεν επέτρεψε στις κολυμβήτριες της Ουγγαρίας να κάνουν το 1-2 και να επικρατήσουν. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 2:08.95 και ακολούθησε η Ντόρα Μολνάρ (Ουγγαρία) με 2:09.02 και η Έστερ Σάμπο (Ουγγαρία) με 2:09.21. Ο Στέργιος Μπίλας κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 23.15 στον τελικό των 50μ πεταλούδας, χωρίς να χρειαστεί να καταρρίψει το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (23.06). Αυτό είναι το πρώτο ατομικό μετάλλιο του Μπίλα στο επίπεδο των ανδρών. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Σίμον Μπούχερ (Αυστρία) με 23.19 και το χάλκινο ο Ντάνιελ Γκράκικ (Τσεχία) με 23.26.
Αυτό το 1-2 πέτυχε η Τσεχία στα 100μ ελεύθερο των γυναικών. Η Μπάρμπορα Σιμάνοβα (Τσεχία) ήταν πρώτη με 53.50, δεύτερη ακολούθησε η Μπάρμπορα Γιανίκοβα (Τσεχία) με 54.17 και την τριάδα των νικητριών συμπλήρωσε η Νικολέτ Παντάρ (Ουγγαρία) με 54.17. Στα 100μ πρόσθιο των ανδρών, πρωταθλητής Ευρώπης στέφθηκε ο Μέλβιν Ιμούντου (Γερμανία) με χρόνο 58.84. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Μπερκάι Ογκρετίρ (Τουρκία) με 59.23 και το χάλκινο ο Άντριους Σιντλαούσκας (Λιθουανία) με 59.27.
Τελευταίος τελικός της ημέρας ήταν της μεικτής σκυταλοδρομίας 4Χ100μ μεικτή. Δύο ακυρώσεις υπήρξαν, με τις οι ομάδες που κατέκτησαν την πρώτη και τρίτη θέση να χάνουν τα μετάλλιά τους. Πρώτη ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού η Πολωνία, δεύτερο ακολούθησε το Ισραήλ και τρίτη η Ελλάδα. Τελικά όμως το χρυσό μετάλλιο πανηγύρισαν οι Ισραηλινοί με χρόνο 3:45.74, το αργυρό μετάλλιο οι Γερμανοί που αρχικά ήταν τέταρτοι και οι Ούγγροι που ήταν πέμπτοι. Οι επιδόσεις τους ήταν 3:48.12 και 3:48.79. Το μετάλλιο της Ελλάδας χάθηκε δυστυχώς από την ελάχιστα λανθασμένη εκκίνηση της Νόρας Δράκου. Έτσι, η έμπειρη Πατρινιά και οι Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Γιώργος Ασπουγαλής και Γεωργία Δαμαδιώτη δεν θα λάβουν τα μετάλλιά τους. Η παρουσία τους όμως ήταν πολύ ενθαρρυντική για την συνέχεια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.