ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2Ο24: Στην 1η θέση του πίνακα των μεταλλίων η Ελλάδα

Με το καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για την ελληνική κολύμβηση, αφού κατέκτησε δύο μετάλλια, εκ των οποίων το ένα ήταν χρυσό χάρη στον τρομερό Απόστολο Παπαστάμο.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Το απογευματινό πρόγραμμα της πρώτης μέρας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε και παρακολουθήσαμε την διεξαγωγή τριών τελικών. Στον πρώτο, ο Απόστολος Παπαστάμος διέλυσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ και από 4:11.93 το κατέβασε σε 4:10.83. Η επίδοση αυτή συνοδεύτηκε με το χρυσό μετάλλιο και το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Έπειτα ακολούθησε η σκυταλοδρομία 4Χ200μ ελεύθερο των γυναικών, όπου το Ισραήλ κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία του στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Οι τέσσερις κολυμβήτριες τερμάτισαν τον αγώνα τους σε 7:51.83, αφήνοντας δεύτερη την Ουγγαρία με 7:52.92. Στον τρίτο τελικό της ημέρας η Ελλάδα ήταν και πάλι στο βάθρο. Στην 4Χ200μ ελεύθερο των ανδρών, οι Δημήτρης Μάρκος, Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης, Κωνσταντίνος Στάμου και Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 7:09.73, πίσω από τους Λιθουανούς που έκαναν 7:08.04 και τους Ούγγρους με το 7:09.59.
Με αυτά τα δύο μετάλλια η Ελλάδα είναι στην πρώτη θέση του πίνακα των μεταλλίων.