ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: Στην 5η θέση ο Εγγλεζάκης, στην 6η ο Μάρκος

Ακόμα ένα ατομικό για τον Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη που έχει επιστρέψει για τα καλά σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, το οποίο τον έφερε στην πέμπτη θέση της Ευρώπης, σε έναν τελικό που ο Δημήτρης Μάρκος ήταν έκτος.

Στον τελικό των 200μ ελεύθερο των ανδρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, ο Εγγλεζάκης κολύμπησε σε 1:46.78 για να καταρρίψει το 1:47.34 που είχε καταγράψει στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Λίγο πιο πίσω έμεινε ο Μάρκος, ο οποίος τερμάτισε την κούρσα του σε 1:46.89, ενώ να θυμίσουμε ότι στα ημιτελικά είχε σημειώσει νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 1:46.46. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ντάβιντ Πόποβιτς (Ρουμανία), ο οποίος υπερασπίστηκε τον τίτλο του με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:43.13. Δεύτερος ήταν ο Ντάνας Ράψις (Λιθουανία) με 1:45.65 και τρίτος ο Αντόνιο Ντιάκοβιτς (Ελβετία) με 1:46.32.