ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: Στην 5η θέση ο Κυνηγάκης στα 5χλμ

κυνηγακης

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται ο Έλληνας κολυμβητής, ο οποίος μετά την χθεσινή του 7η θέση στα 10χλμ, σήμερα κατέκτησε την 5η θέση στα 5χλμ της μαραθώνιας κολύμβησης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου.

Η αγωνιστική δράση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου συνεχίζεται και στο σημερινό πρόγραμμα της μαραθώνιας κολύμβησης ήταν τα 5χλμ. Η Ελλάδα είχε διπλή συμμετοχή. Ο Άλκης Κυνηγάκης μπήκε στην κορυφαία πεντάδα με χρόνο 53:35.0, ενώ ο Γιάννης Σκαρής στην πρώτη του εμφάνιση σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ολοκλήρωσε 24ος με 57:20.1. Στο αγώνισμα έχουμε νέο πρωταθλητή Ευρώπης, καθώς ο κάτοχος του τίτλου, Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι (Ιταλία), δεν συμμετείχε στο 5άρι. Ο Ντάβιντ Μπέτλεχεμ (Ουγγαρία) κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με 53:28.3, δεύτερος ακολούθησε ο Μαρκ Αντουάν Ολιβιέρ (Γαλλία) με 53:28.7 και τρίτος κατετάγη ο Μαρσέλο Γκουίντι (Ιταλία) με επίδοση 53:30.8.