ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: Την 7η θέση στην Ευρώπη κατέκτησε ο Κυνηγάκης

Ο Έλληνας κολυμβητής του open water ολοκλήρωσε τον αγώνα του στα 10χλμ του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Βελιγράδι και κατέλαβε την 7η θέση ανάμεσα σε 29 αθλητές.

Ο Άλκης Κυνηγάκης πάλεψε στα νερά του ποταμού Άντα Τσιγκανλία και τελικά η προσπάθειά του των οδήγησε στην 7η θέση της Ευρώπης, καθώς τερμάτισε σε χρόνο 1:49:46.2. Με εντυπωσιακή τακτική, ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι κατάφερε να ξεφύγει από το προπορευόμενο γκρουπ και έτσι ο Ιταλός τερμάτισε πρώτος με 1:49:19.6 και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Δεύτερος ακολούθησε ο Μαρκ Αντουάν Ολιβιέρ (Γαλλία) με 1:49:41.0 και τρίτος ήταν ο Ντάβιντ Μπετλέμ (Ουγγαρία) με 1:49:41.2. Ο κάτοχος του τίτλου, Ντομένικο Ατσερέντζα (Ιταλία) έμεινε εκτός βάθρου για μία θέση, καθώς τερμάτισε τέταρτος με 1:49:41.2. Ο Γιάννης Σκαρής, στην πρώτη του συμμετοχή σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών, ήταν 25ος με 1:58:25.2.
Στο 10άρι των γυναικών, η Λέονι Μπεκ υπερασπίστηκε τον τίτλο της. Με επίδοση 2:00:54.8 η Γερμανίδα τερμάτισε στην πρώτη θέση, αφήνοντας δεύτερη την Μπάρμπαρα Ποτζομπόν (Ιταλία) με 2:00:54.9. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Τζούλια Γκαμπριελέσκι (Ιταλία), η οποία κολύμπησε σε 2:00:58.5.