ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2024: Τρίτη δύναμη η Ελλάδα την προτελευταία μέρα

Ονειρικά συνεχίζει να εξελίσσεται το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κολύμβησης για την Ελλάδα, η οποία σήμερα πανηγύρισε ακόμα ένα μετάλλιο χάρη στην Νόρα Δράκου και την μοναδική παρουσία της στον τελικό των 50μ ελεύθερο.

Από τους επτά προγραμματισμένους τελικούς του απογευματινούς προγράμματος διεξήχθηκαν οι έξι, διότι λόγω του βροχερού καιρού οι διοργανωτές δεν ήθελαν να ρισκάρουν με διακοπή τον τελικό των 1.500μ των ανδρών, ο οποίος μεταφέρθηκε για αύριο. Το πρόγραμμα διακόπηκε δύο φορές και οι συνθήκες δεν ήταν οι ιδανικές για τους κολυμβητές και τις κολυμβήτριες. Παρ’ όλα αυτά έδωσαν τις μάχες τους και κάποιοι κέρδισαν τα μετάλλια. Ανάμεσα σε αυτούς ήταν η Νόρα Δράκου, η οποία κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 50μ ελεύθερο με νέο πανελλήνιο ρεκόρ και όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.
Ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο παγκόσμιος ρέκορντμαν, Κρίστοφ Μίλακ, με τον Ούγγρο να επικρατεί στο 200άρι πεταλούδας. Μαζί με το χρυσό μετάλλιο στην μεικτή 4Χ200μ ελεύθερο, η Ουγγαρία έχει αποσπαστεί στον αγώνα της πρώτης θέσης στον πίνακα των μεταλλίων, καθώς είναι στην πρώτη θέση με οκτώ και ακολουθεί το Ισραήλ με τέσσερα. Η Ελλάδα είναι στην τρίτη θέση με τα χρυσά του Απόστολου Παπαστάμου, του Στέργιου Μπίλα και του Απόστολου Χρήστου, ενώ στο σύνολο έχει φτάσει τα 12.