Βίλνιους 2024: 5ος ο Κακουλάκης, τελικός για τον Ντούμα

Μία παρουσία σε τελικό και δύο στα ημιτελικά είχε το απογευματινό πρόγραμμα της τρίτης μέρας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων – νεανίδων για την ελληνική αποστολή. Ο Βασίλης Κακουλάκης συμμετείχε στο αγώνισμα μετά περισσότερα μέτρα και ολοκλήρωσε στην πέμπτη θέση.

Στον τελικό των 1.500μ ελεύθερο των εφήβων, ο Βασίλης Κακουλάκης κατέκτησε την πέμπτη θέση στην Ευρώπη, τερματίζοντας την κούρσα του σε 15:24.84. Τρομερή κούρσα έκανε ο νικητής του αγωνίσματος, Κουζέι Τουντσελί, καθώς ο Τούρκος κατέγραψε νέο παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων με 14:41.89 και ήταν ο μοναδικός κολυμβητής κάτω από τα 15 λεπτά.
Νωρίτερα πραγματοποιήθηκαν τα ημιτελικά των 200μ πρόσθιο των παίδων και υπήρξε διπλή ελληνική παρουσία. Ο Βαγγέλης Ντούμας κατέλαβε την 5η θέση μεταξύ των 16 κολυμβητών που συμμετείχαν χάρη στο 2:13.95 και έτσι εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό. Ο Μάριος Ζαφειρόπουλος ήταν 11ος με χρόνο 2:15.55. Ταχύτερος όλων ήταν ο Ντορούκ Γιογουρτκουόγλου (Τουρκία) με 2:12.49 και η οκτάδα έκλεισε στο 2:14.57. Ο τελικός θα διεξαχθεί αύριο στις 18:15.