Βόλεϊ λιγκ: 57 λεπτά ήταν αρκετά για τον Παναθηναϊκό

Μόλις 57 λεπτά χρειάστηκε η ομάδα βόλεϊ των ανδρών του Παναθηναϊκού για να νικήσει 3-0 τον αποδεκατισμένο ΟΦΗ στο Ηράκλειο για την 1η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ.

Οι πράσινοι αγωνίστηκαν με μία σύνθεση, χωρίς αλλαγή και με βασικό λίμπερο τον Γκρουμούσα. Ο ΟΦΗ είχε μεγαλύτερα αγωνιστικά προβλήματα αγωνιζόμενος χωρίς δυο βασικούς του οι οποίοι αν και ασυμπτωματικοί βγήκαν θετικοί στον κορονοϊό στα ράπιντ τεστ που προηγήθηκαν 24 ώρες πριν την έναρξη του αγώνα. Πρόκειται για τον Βραζιλιάνο πασαδόρο Ενρίκε Αντάμι και τον διαγώνιο από τη Μποτσουάνα Ιγκόμπε Σικούκου. Βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Γρηγόρης Μπαρντακτζιάν. Διαγώνιος στο πρώτο και στο τρίτο σετ αγωνίστηκε κατ΄ανάγκη ο ακραίος Νίκος Γκόνας και στο δεύτερο σετ Δημήτρης Τσαλικιάν αλλά το κενό στην επίθεση κλήθηκε τελικά να σηκώσει ο Αμπράο αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

Ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, οι Κόβαρ και Ερνάντεζ σημείωσαν από 14 πόντους και ξεχώρισαν επιθετικά για τους  πρωταθλητές.

Στο 1ο σετ με μπλοκ του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 12-7, ο ΟΦΗ μείωσε με τον Χήρα 13-14, ενώ ο Βαΐόπουλος ισοφάρισε 17-17. Με σερί 3-0 από Κοβάρ, Φράγκο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-17 και στη συνέχεια ο Πετρέας με το σερβίς έκανε τη ζημιά και με σερί 4-0 έκλεισε το σετ 25-19.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός με μεγάλο σερί 7-0 από το σερβίς του Γιάκομπσεν ξέφυγε 16-5 και το σετ έκλεισε με πόντο του Κόβαρ 25-16.

Στο 3ο σετ ο ΟΦΗ πάλεψε μέχρι το 9-11 όταν και μείωσε με τον Αμπράο αλλά από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός με τον Κόβαρ και τον Ερνάντεζ διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 16-25, 19-25) σε 52΄

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 5π. (4/15επ., 1 μπλοκ, 36%υπ., 9%αρ), Χήρας 6 (1/1επ., 4 μπλοκ, 1 άσος), Μπαρντακτζιάν, Βαΐόπουλος 2 (0/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Γκόνας 6 (5/16επ., 1 άσσος), Αμπράο 9 (8/34επ., 1 άσος, 50%υπ., 25%αρ.) / Τσαδήμας (λ. – 45%υπ., 20%αρ.), Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν 1 (1/5επ.), Καφαντάρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 14 (13/24επ., 1 μπλοκ, 79%υπ., 50%αρ.), Πετρέας 6 (3/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Γιάκομπσεν 4 (3/5επ., 1 άσος), Ρανγκέλ 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, Φράγκος 13 (12/20επ., 1 άσσος, 60%υπ., 30%αρ.), Ερναντέζ 14 (11/22, 2 μπλοκ, 1 άσος) / Γκρουμούσας (λ. – 67%υπ., 17%αρ.).