Χάλκινο μετάλλιο ο Χρηστάκης!

Ακόμα ένα μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή της η ελληνική αποστολή που αγωνίζεται στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ στο Φουνσάλ της Πορτογαλίας. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Παναγιώτη Χρηστάκη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν τρίτος στα 50μ. ελεύθερο της κατηγορίας S6 ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 31.84. Τον Έλληνα κολυμβητή πέρασαν, ο Κολομβιανός Νέλσον Κρίσπιν με 29.50 και ο Ουκρανός Ολεξάντρ Κομάροφ που έκανε 31.19.
Στα 50μ. ελεύθερο της S2, ο Αριστείδης Μακροδημήτρης προσπάθησε αλλά τελικά έμεινε 5ος με 1:04.09.
Στην τέταρτη θέση ολοκλήρωσε ο Γιάννης Κωστάκης στα 150μ. μεικτής ατομικής SM3, με επίδοση 3:29.81.
Στη μεικτή σκυταλοδρομία 4Χ50μ. όπου η Ελλάδα συμμετείχε με τους Χρηστάκη, Τσαπατάκη, Σταματοπούλου και Αντωνιάδου με 2:49.68 κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό.