Χάνει μετάλλια και η Λεμπέντεβα!

Η Τατιάνα Λεμπέντεβα είναι το 2ο μεγαλύτερο όνομα του σύγχρονο ρωσικού στίβου πίσω από την Γέλενα Ισινμπάεβα. Δυστυχώς μπήκε στη λίστα των τιμωρημένων και χάνει τα μετάλλια από τους Αγώνες του Πεκίνου.

Μετά τη Χρυσοπηγή Δεβετζή, η Λεμπέντεβα είναι το δεύτερο κρούσμα του τελικού του τριπλούν από τους Αγώνες του Πεκίνου. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΔΟΕ, η 40χρονη σήμερα Λεμπέντεβα βρέθηκε στους επανελέγχους θετική στην ουσία turinabol.
Οι Ρώσοι άσκησαν τεράστιες πιέσεις προκειμένου να μην αμαυρωθεί η εικόνα της αθλήτριας τους η οποία μέχρι πρότινος ήταν και ενεργό μέλος της ομοσπονδίας στίβου, όμως οι πιέσεις έπεσαν στο κενό. Όταν μάλιστα πρόεδρος της επιτροπής που αποφασίζει είναι ο Ντένις Όσβαλντ, τότε πολύ δύσκολα μπορεί κάποιος να τη γλιτώσει.
Μετά τις τιμωρίες της Λεμπέντεβα και της Δεβετζή, στην κατάταξη του τελικού, πίσω από την Καμερουνέζα Εμπάνγκο Ετονέ που είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο με 15.39μ. ακολουθούν η Καζακστανή Όλια Ριπάκοβα με 15.11μ. (αρχικά ήταν 4η) και η Κουβανή Γιαργκέλις Σαβινιέ με 15.05μ. (αρχικά ήταν 5η).
Η Λεμπέντεβα χάνει και το αργυρό μετάλλιο που είχε κερδίσει στο μήκος με άλμα στο 7.03μ. Στη θέση της ανεβαίνει η Μπλέσινγκ Οκαγκμπάρε της Νιγηρίας, ενώ το χάλκινο καταλήγει στην Τσέλσι Χάμοντ (Τζαμάικα).