Χάθηκε η πρώτη θέση για την Εθνική

Η Εθνικής ομάδα πόλο των νεανίδων υπέστει ήττα από την Ολλανδία 12-8 στο ντέρμπι του τέταρτου ομίλου στο ευρωπαϊκό πρωταθλημα που διεξάγεται στο Νόβισαντ. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την απώλεια της πρώτης θέσης και την υποχρέωση της ελληνικής ομάδας να αγωνιστεί στα χιαστί πριν από το προημιτελικά.

Η ελληνική ομάδα σημείωσε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης, όμως αυτήν ήταν και η τελευταία φορά που είχε το προβάδισμα στο σκορ. Η Ολλανδία ισοφάρισε και έκλεισε το οκτάλεπτο προηγούμενο 2-1.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Εθνική μας ομάδα ισοφάρισε σε 2-2. Όμως στη συνέχεια έμεινε «άσφαιρη» για 5 λεπτά, με την Ολλανδία να το εκμεταλλεύεται και με ένα επιμέρους (0-4) να παίρνει προβάδισμα με 2-6 και η ανάπαυλα να κλείνει στο 3-6 με γκολ της Ειρήνης Νίνου στα 0:08 δευτερόλεπτα.
Στο τρίτο οκτάλεπττο δεν άλλαξε κάτι με την Ολλανδία να ανοίγει την ψαλίδα στα 6 τέρματα (5-11). Η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να πάρει την τελευταία περίοδο (3-1), μειώνοντας στο σκορ, με το φωτεινό πίνακα να γράφει στη λήξη του αγώνα 8-12.
Η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 10:00 της Ρουμανία που σήμερα ηττήθηκε από τη Βρετανία 14-6.
Μετά τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής, η Εθνική όλα δείχνουν ότι θα κληθεί να αντιμετωπίσει με εκ των Σλοβακία – Ισραήλ στα χιαστί και στη συνέχεια, αν όλα πάνε καλά, την Ιταλία στα προημιτελικά.

Οκτάλεπτα 1 – 2, 2 – 4, 2 – 5, 3 – 1
Ελλάδα Κολιτσοπούλου 1, Ε. Νίνου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Δούλη 3.
Ολλανδία Ρόγκε 3, Βούλβετ 3, Βαν Ντε Κράατζ 1, Γκάλχε 1, Τεν Μπόεκ 1, Σάαπ 2, Κέιζερ 1.