Χρυσοί Λεμπλ και Κυνηγάκης

Με τον Θανάση Κυνηγάκη και την Ηλέκτρα Λεμπλ να παίρνουν τα χρυσά μετάλλια στα 400μ. μεικτή, ολοκληρώθηκαν τα πρωινά αγωνίσματα στην πολυεθνή συνάντηση που διεξάγεται στη Σόφια της Βουλγαρίας στις κατηγορίες από 16 μέχρι 18 ετών.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Κυνηγάκης κολύμπησε εντός ορίου για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (το έχει πετύχει στο χειμερινό πρωτάθλημα του ΟΑΚΑ) και με 4:26.90 κατέλαβε την πρώτη θέση παίρνοντας χρυσό μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα πρώτη ήταν και η Ηλέκτρα Λεμπλ, με 4:56.97, ενώ η ελληνική αποστολή κατέκτησε και τρία χάλκινα στα 200μ. ύπτιο με τους Σοφιανίδη και Σαχά και στη σκυτάλη 4Χ100μ. μεικτή με την τετράδα Σαχά, Λεμπλ, Κοντογεώργου και Ραυτοπούλου. Το πρόγραμμα των αγώνων συνεχίζεται το απόγευμα.