ΠΑΛΗ

ΖΑΓΚΡΕΜΠ 2023: Ανέτοιμος ο Πιλίδης, εντυπωσιακός ο Κουγιουμτσίδης

Πρώτη μέρα σήμερα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας και ήδη είχαμε τις δύο πρώτες ελληνικές συμμετοχές.

του Σούλη Μέζου

Πρώτος στο ταπί ανέβηκε ο Γιωρίκας Πιλίδης για να αντιμετωπίσει στα 65κ τον Ντανγκεστανό Ισλάμ Ντουντάεφ που αγωνίζεται για την Αλβανία. Ο Έλληνας παλαιστής ήταν εμφανώς ανέτοιμος για αγώνες τόσο υψηλού επιπέδου προερχόμενος από αποχή σχεδόν 1,5 έτους με τον τελευταίο του αγώνα να είναι το Νοέμβριο του 2021 όταν στέφθηκε παγκόσμιας πρωταθλητής Κ23. Ο Ντουντάεφ έπαιξε έξυπνα τον Πιλίδη πήρε 5 σημεία και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η δεύτερη ελληνική συμμετοχή ήταν αυτή του Γιώργου Κουγιουμτσίδη στα 79κ. Ο κάτοχος του τίτλου, χρειάστηκε μόλις οκτώ δευτερόλεπτα για να πάρει το πρώτα δύο σημεία κόντρα στον Ισπανό Γκαμπριέλ Ιγκλέσιας Ράμος για να τελειώσει τον αγώνα στα δύο λεπτά και 55 δευτερόλεπτα με τεχνική υπεροχή.
Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Στάνισλαβ Νόβακ (Μόλδαβία) – Αχμάντ Μαγκομέντοφ (Σκόπια).