ΑμεΑ

Χάλκινος ο Κωστάκης

Το πρώτο μετάλλιο πανηγύρισε η ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης ατόμων με αναπηρία που διεξάγεται στο Αϊντχόφεν της Ολλανδίας. Ο Γιάννης Κωστάκης αγωνίστηκε στον τελικό των 100μ. ελεύθερο S3 (αθλητές με κινητικές αναπηρίες) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης έκανε εξαιρετική κούρσα σημειώνοντας χρόνο 1:59.44, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται. Την πρώτη θέση κατέλαβα ο Ουκρανός Ντμίτρο Βινοχράντετς με 1:46.11 και δεύτερος ήταν ο Ισπανός Μιγκέλ Άνχελ Μαρτίνεθ με 1:52.96.

Στους υπόλοιπους τελικούς της πρώτης ημέρας με ελληνικό ενδιαφέρον στα 100μ. ελεύθερο S1 που συμμετείχαν δυο Έλληνες αθλητές, ο Χρήστος Ταμπαξής τερμάτισε στην τέταρτη θέση με χρόνο 2:57.48 και ο Απόστολος Τσαούσης στην 6η θέση με 3:34.90. Τα μετάλλια πήραν, ο Ουκρανός Γενάντι Μπόικο (2:24.59), ο Ισραηλινός Γιτζάκ Μαμιστβάλοφ (2:30.96) και ο Ουκρανός Άντον Κολ (2:41.96).

Στα 100μ ελεύθερο S2 ο Αριστείδης Μακροδημήτρης τερμάτισε στην τέταρτη θέση με χρόνο 2:08,68. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε με νέο παγκόσμιο ρεκόρ από ο Ρώσος Αλεξάντερ Μακάροφ με χρόνο 2:02.14. Δεύτερος ήταν ο Ουκρανός Σέρχιλ Παλάματσουκ με 2:04.57 και τρίτος ο Ρώσος Νμίτρι Κοκάρεφ με 2:06.42.

Τέταρτη θέση και για τον Παναγιώτη Χριστάκη στα 400μ. ελεύθερο στην S6 με χρόνο 6:18.17. Ο Γερμανός Σεμπαστιάν Βάνοφ ήταν πρώτος με 5:39.20, στη δεύτερη θέση ο Ισραηλινός Γιόαβ Βαλίνσκι με 5:43.07 και τρίτος ο Σουηδός Καρλ Φόρσμαν με χρόνο 6:14.91.

Όσον αφορά την παρουσία των Ελληνίδων αθλητριών την πρώτη μέρα των αγώνων, η Μαρία Τσάκωνα κατετάγει έκτη στα 400μ. ελεύθερο S6 με χρόνο 6:44.93. Έκτη θέση και για την Χρυσούλα Αντωνιάδου με 1:51.35 στα 100μ. ελεύθερο S5 και ένατη θέση για την Μαρία Καλπακίδου με 2:54.70 στα 100μ. ελεύθερο S4.