10ος ο Μερούσης στη Βουδαπέστη

Σε αγώνα προπονητικού χαρακτήρα στη Βουδαπέστη ενόψει του μαραθώνιου της Αθήνας, συμμετείχε ο Χριστόφορος Μερούσης μαζί με άλλους δρομείς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής του Μαραθωνίου, έτρεξε στο αγώνα των 10χλμ. που διοργανώνει κάθε χρόνο το ΝΑΤΟ στους δρόμους της Βουδαπέστης και με 31:53 κατέλαβε τη 10η θέση με τον Ουκρανό Ρόμαν Ρομανένκο να κερδίζει τον αγώνα τρέχοντας σε 29:44.
Ο Μερούσης δεν ήταν ο μοναδικός Έλληνας που επέλεξε τη Βουδαπέστη για ξεμούδιασμα. Στον αγώνα συμμετείχε και ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος΄, ο οποίος ήταν 12ος με 32:16, όπως επίσης και ο Κωνσταντίνος Δρόσος που με 35:36 ήταν 29ος. Η ελληνική παρουσία είχε και ομαδικό χαρακτήρα καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στην γενική κατάταξη.