Γύρος Ισπανίας: Ανατροπή στο 6ο ετάπ

Αλλαγή στην κορυφή της γενικής κατάταξης του ποδηλατικού Γύρου της Ισπανίας με τον Πρίμοζ Ρόγκλιτς να χάνει την κόκκινη φανέλα.

Το 6ο ετάπ που ήταν εξ’ ολοκλήρου ορεινό, ήταν ισπανικό με τον Ίον Ιθαγκίρε της Αστάνα να περνά πρώτος τη γραμμή του τερματισμού σε 3:41:00 αφήνοντας δεύτερο τον Καναδό Μάικλ Γουντς της Pro Cycling που τερμάτισε 25 δευτερόλεπτα πιο αργά.
Ο Πρίμοζ Ρόγκλιτς ολοκλήρωσε στην 20η θέση 1:38 πίσω από τον πρώτο Ιθαγκίρε. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Ρίτσαρντ Καραπάζ που ήταν 12ος, 55 δευτερόλεπτα από τον πρώτο. Αυτό τον οδήγησε στην κορυφή όπου πλέον προπορεύεται κατά 18 δευτερόλεπτα του δεύτερου Χιου Τζον Κάρθι. Ο Ρόγκλιτς υποχώρησε στην 4η θέση σε απόσταση 30 δευτερολέπτων ενώ τρίτος είναι ο Ντάνιελ Μάρτιν, 20 δευτερόλεπτα πίσω από τον Καραπάζ.
Αύριο δεν έχει ετάπ καθώς είναι η πρώτη μέρα ξεκούρασης για τους ποδηλάτες.