Αντίο με ψηλά το κεφάλι

Την έκτη θέση στον κόσμο κατέλαβε η Εθνική γυναικών στον πόλο, αφού η διαδικασία των πέναλτι δεν μας… πήγε ούτε σήμερα. Οι Κινέζες επικράτησαν με 14-13 μετά το ισόπαλο 9-9 στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Όπως η πλειοψηφία των αγώνων της Εθνικής γυναικών στο παγκόσμιο του Καζάν, πλην του αγώνα με την Ιταλία, έτσι και το σημερινό τελευταίο με την Κίνα κρίθηκε σε λεπτομέρειες. Η Ελλάδα, που έπαιζε χωρίς την τραυματία Φιλιώ Μανωλιουδάκη, ηττήθηκε τελικά στη διαδικασία των πέναλτι με 14-13, χάνοντας δύο έναντι ενός των αντιπάλων μας.

Ο αγώνας
Στο πρώτο οκτάλεπτο λίγα πράγματα πήγαν καλά για την ομάδα μας. Οι Κινέζες έβρισκαν εύκολα λύσεις στην επίθεσή τους, η Διαμαντοπούλου δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-2, έχοντας δεχτεί τρία γκολ από την περιφέρεια και ένα από τα δύο μέτρα. Στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα έφτασε στην ισοφάριση με ένα γκολ της Στεφανίας Χαραλαμπίδης και ένα δεύτερο της Ελευθερίας Πλευρίτου. Τρία λεπτά πριν το τέλος η Διαμαντοπούλου δέχθηκε ένα ακόμα γκολ από την περιφέρεια, δείχνοντας ότι δεν ήταν σε καλή μέρα και ο Μορφέσης, πέρασε στη θέση της την Έλενα Κούβδου, οι οποίες απέκρουσε τα δύο πρώτα σουτ που δέχθηκε και σε συνδυασμό με το δεύτερο προσωπικό γκολ της Στεφανίας Χαραλαμπίδη, το ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία 5-5. Οι Κινέζες μπήκαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με δύο γκολ σε ενάμισι λεπτό περίπου έκαναν το 7-5, στο πρώτο τρίλεπτο του οκταλέπτου. Η Εθνική μας έμεινε κοντά στο σκορ με την Ασημάκη να μειώνει δύο λεπτά πριν το φινάλε σε 7-6.
Η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική με τη διεθνή φουνταριστό μας να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό σε αυτήν. Οι Κινέζες απάντησαν στον παίκτη παραπάνω ξανά με τη Νίου, για να έρθει η ισοφάριση ξανά από την Εθνική μας ομάδα με τη Στεφανία Χαραλαμπίδη, που συνέχισε να δίνει πολύτιμες λύσεις. Στο 1:49 πριν το τέλος και στη λήξη της επίθεσής της η Κίνα πήρε ξανά προβάδισμα με 9-8, το οποίο γρήγορα εξαλείφθηκε, καθώς η Ασημάκη από τη θέση του φουνταριστού μετά από πάσα της Ρουμπέση σκόραρε ένα ακόμα γκολ. Η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία να πάρει και τη νίκη στην κανονική διάρκεια, καθώς σε επίθεση 15 δευτερολέπτων με παίκτη παραπάνω, το σουτ της Ρουμπέση χτύπησε στο δοκάρι και οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι.

Η διαδικασία των πέναλτι
Η Άλκηστη Αβραμίδου έκανε το 10-11 για την Εθνική.
Η Ζιάν Ζάο ισοφαρίζει για την Κίνα, καθώς νικάει την Κούβδου.
Η τερματοφύλακας της Κίνας αποκρούσει το πέναλτι της Τσουκαλά.
Η Σονγκ πετυχαίνει το 12-11 για την Κίνα.
Η Ρουμπέση ισοφαρίζει σε 12-12.
Η Σουν στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και οι ομάδες είναι στα ίσα με ένα χαμένο πέναλτι.
Δεύτερο χαμένο πέναλτι και νέα απόκρουση από την Γιανγκ στο πέναλτι της Ελευθερία Πλευρίτου.
Η Γουάνγκ σκοράρει για το 13-12.
Η Στεφανία Χαραλαμπίδη ισοφαρίζει σε 13-13.
Η Γινγκ Ζανγκ εκτελεί εύστοχα το τελευταίο πέναλτι και οι Κινέζες κερδίζουν με 14-13.

Κίνα-Ελλάδα 14-13
Οκτάλεπτα 4-2, 1-3, 2-1, 2-3 (4-3 πεν.)