ΠΑΛΗ

Αποκλείστηκαν Πρεβολαράκης και Τσεκερίδης

Με δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες ξεκίνησε η ελληνική παρουσία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημ πάλη που διεξάγεται στο Κιάσπικ του Ναντγκεστάν.

Ο Γιώργος Πρεβολαράκης και ο Δημήτρης Τσεκερίδης ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πρώτοι από ελληνικής πλευράς την προσπάθεια. Ο Πρεβολαράκης αγωνίστηκε στην κατηγορία των 77κ. της ελληνορωμαϊκής, αλλά ηττήθηκε από το Λευκορώσο Κιλού στον προκριματικό γύρο.
Ο Τσεκερίδης στα 87κ. στο γύρο των «16» έχασε από τον Κλίμοβιτς και έμεινε εκτός συνέχειας. Ο αθλητής από την Πολωνία έφτασε έως τα ημιτελικά, αλλά στο αγώνα για την είσοδό του στον τελικό έχασε από το Γεωργιανό Κομπλιασβίλι και δεν έδωσε τη δυνατότητα στον Ελληνα πρωταθλητή να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ.
Σήμερα ολοκληρώνεται η ελληνική παρουσία στην ελληνορωμαϊκή, καθώς ο Λαοκράτης Κεσσίδης θα αγωνιστεί στα 97κ. Αντίπαλός του ο Κάσπερεκ (Πολωνία).