ΠΑΛΗ

ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 2023: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς για τον Κουγιουμτσίδη!

Με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024, θα επιστρέψει από το Βελιγράδι και το παγκόσμιο πρωτάθλημα ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής της πάλης, αντιμετώπισε στον αγώνα για την 5η θέση της κατηγορίας των 74 κιλών ελευθέρας πάλης, τον Τουράν Μπαΐράμοφ (Αζερμπαϊτζάν).
Κόντρα στον Αζέρο ο Κουγιουμτσίδης βρέθηκε να χάνει με 8-0 στο ημίχρονο, αλλά με τρομερά αποθέματα ψυχής, πραγματοποίησε φοβερό δεύτερο ημίχρονο και το 8-0 έγινε 8-8 στο τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου, αλλά και πάλι ο Μπαϊράμοβ είχε το προβάδισμα και κέρδιζε τον αγώνα.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Θέμης Ιακωβίδης έκανε ένσταση, καθώς είδε πως ο αντίπαλός του, του τραβούσε το μαγιό και δικαιώθηκε. Ο Αζέρος δέχθηκε την τρίτη παρατήρηση και η πρόκριση ήρθε για την Ελλάδα.
Ο Κουγιουμτσίδης πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση χθες φτάνοντας μέχρι τα ημιτελικά των 74 κιλών. Εκεί ηττήθηκε από τον Αμερικανό Κάιλ Ντάικ για να κληθεί σήμερα να παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στον Ντάιτσι Τακατάνι. Ο Ιάπωνας εκμεταλλεύτηκε μια στιγμή ολιγωρίας του Κουγιουμτσίδη και πήρε τη νίκη με πτώση στέλνοντας τον Έλληνα παλαιστή στον αγώνα της δεύτερη ευκαιρίας για την 5η θέση.