Αποκλείστηκε η Βουλιαγμένη

Δύο κακά πρώτα οκτάλεπτα στέρησαν από την Βουλιαγμένη το δικαίωμα να διεκδικήσει το τέταρτο ευρωπαϊκό της τρόπαιο, καθώς ηττήθηκε από την ιταλική Πάντοβα 9-8.

του Άκη Ιωακείμογλου

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε τον αγώνα ιδιαίτερα μουδιασμένη. Στην επίθεση έδειχνε να μην έχει τρόπο να διασπάσει τη ζώνη των Ιταλίδων, ενώ στην άμυνα το πρες δεν είχε αποτέλεσμα. Τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του Κώστα Δήμου στο πρώτο οκτάλεπτο, είναι πολλά για έναν ημιτελικό.
Στη δεύτερη περίοδο, η Βουλιαγμένη βελτίωσε αισθητά την άμυνα της, όμως συνέχισε να έχει προβλήματα στην επίθεση, με το ημίχρονο να κλείνει 5-3 υπέρ της Πάντοβα.
Οι Ελληνίδες παίκτριες μπήκαν αποφασισμένες στο δεύτερο ημίχρονο και με ηγέτιδα την Αντιγόνη Ρουμπέση έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (7-7).
Όλα παίχτηκαν στο τελευταίο οκτάλεπτο, με τη Βουλιαγμένη να βρίσκεται πίσω στο σκορ (9-8) και την Κούβδου να κάνει απίστευτη απόκρουση 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα δίνοντας φιλί ζωής στην ομάδα της. Δυστυχώς για τη Βουλιαγμένη, οι παίκτριες της έδειξαν απίστευτη ολιγωρία και τελικά δεν κατάφεραν να κάνουν σουτ, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσουν τον ημιτελικό με τη λήξη.
Οκτάλεπτα 4-2, 1-1, 2-4, 2-1
Πάντοβα Μπαρζόν 3, Κουεϊρέλο 2, Μίλο 1, Ντάριο 1, Αναλίσα 2.
Βουλιαγμένη Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 2, Ρουμπέση 3, Διαμαντοπούλου 1.