Αργυρό στο ευρωπαϊκό η Τελτσίδου

Με γλυκόπικρη γεύση φεύγει από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων η Ελισάβετ Τελτσίδου καθώς ηττηθηκε στον τελικό και κατέλαβε τη 2η θέση στο Όμπερβαρτ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεκίνησε τους αγώνες της στην κατηγορία των 63 κιλών, με πρώτη αντίπαλο την Ισραηλινή Μπαρ Φάριν την οποία απέκλεισε με ένα γιούκο. Επόμενη αντίπαλος η Ολλανδέζα Γκέκε Βαν Ντεν Μπεργκ η οποία στο 1:22 ηττήθκε με ίπον από την Τελτσίδου. Στον ημιτελικό η 19χρονη τζουντόκα αντιμετώπισε τη Γερμανίδα Σελίνα Ντίτζερ η οποία αποδείχθηκε πολύ δυνατή αντίπαλος. Τελικά με η Τελτσίδου πέρασε στον τελικό, καθώς η Ντίτζερ δέχθηκε περισσότερες παρατηρήσεις στο τετράλεπτο.
Στον τελικό, βρεθηκε απέναντι στην Βρετανίδα Λούσι Ρένσχολ. Ο αγώνας ήταν πολύ δυνατός και χρειάστηκε η παράταση (ισόπαλο το τετράλεπτα με μία παρατήρηση για κάθε αθλήτρια) όπου η Ρένσχολ έδειξε την κλάση της και πήρε το χρυσό μετάλλο με ίπον.
Στην ίδια κατηγορία με την Τελτσίδου αγωνίστηκε και η Μίνα Αγνέτα Ρίκεμ η οποία όμως ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα από την Κροάτισα Μπούγκα Κόβατς με ίπον στα 52 δευτερόλεπτα.
Στα 90κ. ο Γιάννης Παναγιωτόπουλος άντεξε 2:18 κόντρα στον Γεωργιανό Μπέκα Γκβινιασβίλι από τον οποίο ηττήθηκε με ίπον.