ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Α/Γ: Δευτεραθλήτριες Ευρώπης οι Φίτσιου – Κοντού!

Το ελληνικό πλήρωμα του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζέγκεντ, το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Η Ζωή Φίτσιου και η Μιλένα Κοντού αγωνίστηκαν στην πέμπτη διαδρομή του τελικού του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών και σε όλη την διάρκεια του αγώνα προσπαθούσαν να πιάσουν τις Ρουμάνες. Πέρασαν τέταρτες τα πρώτα 500μ, μετά ανέβηκαν τρίτες και στο δεύτερο μισό της κούρσας ήταν δεύτερες. Το ρουμανικό πλήρωμα αποτελούνταν από τις Τζιανίνα Βαν Γκρόνινγκεν και Ιονέλα Κόσμιουκ, οι οποίες κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο με 7:29.63 και τρίτο ήταν το πλήρωμα της Ιταλίας με 7:33.73. Η Βρετανία δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της, καθώς η Ολίβια Μπέιτς και η Ίμογκεν Γκραντ ήταν τέταρτες με 7:34.68.