ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Αργυρό για την Καραχάλιου στο Μαϊάμι!

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσαν τα ελληνικά πληρώματα την παρουσία τους στο παγκόσμιο κύπελλο ιστιοπλοΐας που διεξήχθη στο Μαϊάμι.

Στα ράντιαλ, η Βασιλεία Καραχάλιου έκανε μεγάλο αγώνα για να κλέψει το χρυσό μετάλλιο από την Αμερικανίδα Έρικα Ρέινεκε η οποία όμως κατάφερε να διατηρηθεί στην πρώτη θέση και μετά την κούρσα των μεταλλίων με 24 βαθμούς και την Καραχάλιου να ακολουθεί με 30. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ινδή Νέθρα Κουμαναν με 33 βαθμούς. Η Νάνσυ Φακίδη ολοκλήρωσε στην 5η θέση με 40.

Μαρία Μπόζη και Ραφαηλίνα Κλωναρίδου πάλεψαν για μία θέση στο βάθρο, όμως με την 7η που κατέλαβαν στην κούρσα των μεταλλίων, ολοκλήρωσαν στην 5η θέση της γενικής με 41 βαθμούς. Το γαλλικό δίδυμο των Λεκουαντρέ – Ρετορνάζ πήρε το χρυσό με 20 βαθμούς ποινής.

Στην 6η θέση ολοκλήρωσαν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής, στην κατηγορία των 470 των ανδρών με 53 βαθμούς. Το ελληνικό δίδυμο έχασε έδαφος από την ακύρωση στην τελευταία προκριματική ιστιοδρομία λόγω πρόωρης εκκίνησης και αυτό τους κόστισε μια θέση στα μετάλλια. Οι Ισπανοί Χερνάντεζ – Γκαρσία πήραν την πρώτη θέση με 39 βαθμούς ποινής.

Στα RSX των γυναικών, η Γκέλλυ Σκαρλάτου ολοκλήρωσε στην 6η θέση.