ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Σούπερ Μπόζη – Κλωναρίδου στο Μαϊάμι, για το χρυσό η Καραχάλιου

Μόνο μία ιστιοδρομία πραγματοποιήθηκε σήμερα στο παγκόσμιο κύπελλο ιστιοπλοΐας που διεξάγεται στο Μαϊάμι με τις Ελληνίδες ιστιοπλόους να μπαίνουν στα μετάλλια.

Στα 470 των γυναικών η Μαρία Μπόζη με τη Ραφαηλίνα Κλωναρίδου ήταν εξαιρετικές με 2η θέση που τους ανέβασε και στη 2η της γενικής με 27 βαθμούς και είναι πλέον στα μετάλλια. Οι Γαλλίδες Λεκόντρ – Ρετορνάζ προηγούνται με 18 βαθμούς και μετά το ελληνικό πλήρωμα ακολουθούν άλλα τέσσερα που έχουν από 28 μέχρι 31 βαθμούς.
Ελληνική μονομαχία ήταν η μοναδική ιστιοδρομία στα ράντιαλ με τη Βασιλεία Καραχάλιου να τερματίζει πρώτη και τη Νάνσυ Φακίδη 2η. Η Καραχάλιου είναι 2η στη γενική με 16 βαθμούς μόλις δύο πίσω από την Αμερικανίδα Έρικ Ρεινέκι ενώ η Φακίδη με 34 είναι στην 5η θέση.
Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής δεν είχαν καλή μέρα σήμερα στα 470 των ανδρών καθώς εισέπραξαν ποινή αποκλεισμού (31 βαθμούς) και υποχώρησαν στην 7η θέση της γενικής κατάταξης με 43 βαθμούς, παραμένουν όμως κοντά στα μετάλλια καθώς οι Αυστραλοί Μπέλτσερ – Ράιαν έχουν 33 βαθμούς και προηγούνται ενώ οι Σουηδοί Ντάλμπεργκ – Μπέργκστρομ έχουν 36 στην τρίτη θέση. Βασίλης Παπουτσόγλου και Γιάννης Ορφανός ήταν 4οι σήμερα και ολοκλήρωσαν τον αγώνα στην 21η θέση με 97 βαθμούς μένοντας εκτός κούρσας μεταλλίων.
Στα RSX των γυναικών, η Γκέλλυ Σκαρλάτου παραμένει στην 6η θέση.