ΤΖΟΥΝΤΟ

Δεν πήρε χρυσό η Ιαπωνία, στο βάθρο ο… πρώην Μουστόπουλος

Έπρεπε να φτάσουμε στην 4η μέρα των αγώνων του παγκόσμιου πρωταθλήματος τζούντου στο Μπακού για να μην καταφέρει η Ιαπωνία να πάρει χρυσό μετάλλιο. Στα αξιοσημείωτα της ημέρας και το χάλκινο του πρώην… Μουστόπουλου.

Στην κατηγορία των 81κ. των ανδρών όπως είχαμε αναφέρει και από χθες, όλα ήταν ανοιχτά. Ο Αλέξης Ντανατσίδης έκανε καλή αρχή αποκλείοντας στο δεύτερο γύρο τον Μολδαβό Ντορίν Γκοτονοάγκα, όμως στον τρίτο γύρο έχασε και αποκλείστηκε από τον Βραζιλιάνο Εντοάρντο Σάντος.
Το χρυσό μετάλλιο πήγε στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Σαεΐντ Μολάεϊ ο οποίος κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για το Ιράν μετά από 15 χρόνια. Στο προηγούμενο παγκόσμιο ήταν τρίτος και στο Μπακού ήρθε ιδιαίτερα φορμαρισμένος. Στον τελικό αντιμετώπισε τον Ιάπωνα Σοτάρο Φουτζιγουάρα στο χρυσό σκορ (παράταση). Για τον Ιάπωνα που δεν μπόρεσε να χαρίσει στη χώρα του το χρυσό μετάλλιο, αυτή ήταν η πρώτη του συμμετοχή σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Στους αγώνες των χάλκινων μεταλλίων, ο Βεντάτ Αλμπαϊράκ που δεν είναι άλλος από τον Ρόμαν Μουστόπουλο που μέχρι το 2016 αγωνιζόταν για την Ελλάδα, αποκλείστηκε από τον τελικό χάνοντας από τον παγκόσμιο πρωτάθλητή, όμως με ίπον κέρδισε το χάλκινο κόντρα στον Πολωνό Ντάμιαν Σβαρνοβιέτσκι και έφτασε τα τέσσερα μετάλλια φέτος (μαζί με τα γκραν σλαμ) και θεωρείται σίγουρη η είσοδος του στο τοπ10 της κατηγορίας. Το δεύτερο χάλκινο πήγε στον παγκόσμιο πρωταθλητή του 2017, Αλεξάντερ Βίσερτσακ από τη Γερμανία που νίκησε στον εμφύλιο με τον συμπατριώτη του Ντόμινκ Ρεσέλ.
Στην κατηγορία των 63κ. που είναι και η πιο γεμάτη στις γυναίκες, η Ιαπωνία έχασε το δεύτερο τελικό της ημέρας. Η Γαλλίδα Κλαρίς Αγκμπεγκνιένου διατήρησε τον τίτλο της και έφτασε συνολικά τους τρεις κερδίζοντας και τους πέντε αγώνες της ημέρας με ίπον! Στον τελικό, η έμπειρη Γιαπωνέζα Μίκο Τασίρο κατάφερε να φτάσει τον αγώνα στο χρυσό σκορ, όμως εκεί με εντυπωσιακή τεχνική ο-σότο-μακικόμι, η Αγκμπεγκνιένου κέρδισε το χρυσό με ίπον. Τα χάλκινα μετάλλια πήγαν στην πολύπειρη Σλοβένα Τίνα Τρστένιακ και την Ολλανδέζα Τζουλ Φράνσεν.