ΤΖΟΥΝΤΟ

Γκραν σλαμ Μπακού: Φοβερή Τελτσίδου, έφτασε τελικό (ξανά)!

Σαρωτική στη (γεμάτη) κατηγορία των 70 κιλών η Ελισάβετ Τελτσίδου, διεκδικεί το τέταρτο χρυσό μετάλλιο της σε γκραν σλαμ τζούντο, καθώς έφτασε και πάλι σε τελικό πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο Μπακού!

του Σούλη Μέζου

Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης του τζούντο, ξεκίνησε εντυπωσιακά. Πέρασε τον πρώτο γύρο άνευ αγώνα καθώς είναι Νο3 στο ταμπλό και στο δεύτερο χρειάστηκε μόνο 19 δευτερόλεπτα για να κερδίσει με τρομερό ίπον τη Βραζιλιάνα Λουάν Καρβαλιο.
Στον προημιτελικό η Τελτσίδου αντιμετώπισε το Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης, Αοΐφ Κάφλαν την οποία έπαιξε με σούπερ τακτική και πήρε την πρόκριση στα σίντο (τρεις παρατηρήσεις).
Στη συνέχεια η Ελληνίδα τζουντόκα βρέθηκε αντιμέτωπη στον ημιτελικό με την Κροάτισσα Λάρα Τσβέτκο (Νο4 στην παγκόσμια κατάταξη). Η Τσβέτκο είναι η δευτεραθλήτρια κόσμου του 2022, όμως ούτε αυτή ήταν εμπόδιο για την εκπληκτική σήμερα Τελτσίδου η οποία πέρασε βαζάαρι και πήρε την πρόκριση για τον τελικό.
Εκεί η Ελληνίδα τζουντόκα θα αντιμετωπίσει την Γιαπωνέζα Άι Τσουνόντα Ρουστάντ που αγωνίζεται πλέον για την Ισπανία (Νο7, πρωταθλήτρια Ευρώπης 2022) και νίκησε στον ημιτελικό Μπάρμπαρα Μάτιτς (Νο3, δις πρωταθλήτρια κόσμου).