Δύσκολα η Βουλιαγμένη

Στα δύσκολα έπεσε η Βουλιαγμένη με αντίπαλο την Κιρίσι, δύσκολη υπόθεση είναι πλέον και η πρόκριση της στη συνέχεια της ευρωλίγκα. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε 10-9 από τις Ρωσίδες.

του Άκη Ιωακείμογλου

Με γκολ από την Βασιλική Διαμαντοπούλου ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τη Βουλιαγμένη να μπαίνει από την αρχή μπροστά στο σκορ (1-0). Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα στον αιφνιαδιασμό με την Ξενάκη, για να ισοφαρίσουν οι Ρωσίδες με την Ιβάνοβα. Ωστόσο όμως η Ξενάκη με πολύ ωραία προσπάθεια επανόρθωσε τη χαμένη ευκαιρία ξαναβάζοντας τη Βουλιαγμένη μπροστά στο σκορ 2-1. Ωστόσο όμως, οι Ρωσίδες απάντησαν με δύο γκολ και ολοκλήρωσαν το οκτάλεπτο προηγούμενες με ένα τέρμα (2-3).
Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη δε βρήκε τις επιθετικές λύσεις καθώς οι Ρωσίδες της Κίρισι είχαν κλείσει ολους τους διαδρόμους με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να μην μπορέσει να σκοράρει ολόκληρο το οκτάλεπτο και να δεχθει ένα γκολ για να ολοκληρωθεί το ημιχρονο υπολειπόμενη δυο γκολ (2-4).
Στην επανάληψη, η Βουλιαγμένη μπήκε πιο δυνατά και αν και δέχθηκε πρώτη γκολ, με δυο συνεχόμενα πέναλτι κατάφερε να μειώσει στο γκολ με τις Γερόλυμου και Ρουμπέση (4-5). Η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να ισοφαρίσει πολύ γρήγορα αλλά η Ξενάκη έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ α τετ.
Ότι δεν κατάφερε η άπειρη Ξενάκη, το πέτυχε η πολύπειρη Ρουμπέση με δυνατό σου ισοφαρίζοντας την αναμέτρης στο 5-5. Το τρίτο οκτάλεπτο συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ, γκολ και τελικά την Κιρίσι να κλείνει την περίοδο με φοβερό σουτ της Προκοφίεβα, προηγούμενη στο σκορ με ένα γκολ (6-7).
Το ίδιο… εργο συνεχίστηκε και την τελευταία περίοδο με την Προκοφίεβα να συνεχίζει να σκοράρει διατηρώντας την Κιρίσι μπροστά στο σκορ, αλλά τα κορίτσια της Βουλιαγμένης δεν τα παράτησαν κυνήγησαν τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ωστόσο όμως η Προκοφίεβα έδωσε τη νίκη στην πολύ δυνατή Κιρίσι.

Οκτάλεπτα 2-3, 0-1, 4-3, 3-3
Βουλιαγμένη (Κώστας Δήμου) Κούβδου, Τσουκαλά 1, Χυδηριώτη 1, Ξενάκη 1, Μαμόγλου, Ρουμπέση 3, Γερόλυμου 2, Διαμαντοπούλου 1, Μελιδόνη, Κοντογιάννη.
Κίρισι (Αλεξάντερ Χάριτσα) Καρνάουκ, Ζούμπκοβα, Προκοφίεβα 4, Σιμάνοβιτς 2, Κουρότσκινα, Κρίμερ 2, Μπάλαϊ, Σορόκινα, Ιακούσεβα, Χοχριάκοβα 1, Ιβάνοβα 1, Ρίζκοβα.