ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Δύο μετάλλια ο Ασλανίδης στα 85κ. της άρσης βαρών

Ακόμα δύο μετάλλια πρόσθεσε η άρση βαρών στην ελληνική αποστολή των μεσογειακών αγώνων στην Ταραγόνα. Μετά το χρυσό και χάλκινο της Ντίνας Μπεντέλη, ο Δημήτρης Ασλανίδης κατέκτησε ένα αργυρό και ένα χάλκινο.

Ο Ελληνας αρσιβαρίστας σε έναν συναρπαστικό αγώνα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αρασέ. Σήκωσε 152κ. ένα λιγότερο από το νικητή Κριστιάνο Τζιουζέπε Φίτσο (Ιταλία) και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Στην τρίτη θέση ο Τυνήσιος Ραμζί Μπαχλούλ με 151κ.
Στο ζετέ η μάχη ήταν ακόμα μεγαλύτερη, καθώς τέσσερις αθλητές διεκδικούσαν ένα μετάλλιο. Ο Ασλανίδης με 183κ. ήρθε τρίτος, διπλασιάζοντας τα μετάλλια του. Αξίζει να σημειωθεί ότι κυνήγησε το χρυσό μετάλλιο, αλλά η προσπάθεια στα 186κ., που θα του χάριζε την 1η θέση, ήταν άκυρη. Νικητής στο ζετέ ήταν ο Κροάτης Αμάρ Μούσιτς με 185κ. και δεύτερος ο Τυνήσιος Ραμζί Μπαχλούλ με 184.
Να σημειωθεί ότι στην κατηγορία συμμετείχαν πέντε αθλητές.