ΠΑΛΗ

Εκτός μεταλλίων ο Πιλίδης

Ο Γιωρίκας Πιλίδης δεν κατάφερε να βρεθεί εντός μεταλλίων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης Κ23 που διεξάγεται στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας.

Ο 18χρονος Έλληνας πρωταθλητής που ήταν ο μικρότερος ηλικιακά στην κατηγορία των 61κ. προσπάθησε και έφτασε πολύ κοντά στη διεκδίκηση ενός μεταλλίου. Στον προκριματικό γύρο επικράτησε με 7-6 του Γεωργιανού Βακτανγκασβίλι και πήρε την πρόκριση για τους «16». Εκεί αντιμετώπισε τον Αρούν (Ινδία) και με νέα νίκη με 7-5 προκρίθηκε στα προημιτελικά. Εκεί αντιμετώπισε τον Ιρανό Σαντεγκικουκαντε και ηττήθηκε με 5-3. Αξίζει όμως να σημειωθεί ότι 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 3-3 με τον Πιλίδη να έχει προβάδισμα στην ισοβαθμία. Ο Ιρανός όμως πήρε ένα σημείο και σε νεκρό χρόνο έγινε ένσταση, η οποία δεν δικαιώθηκε και έτσι ο Ελληνας πρωταθλητής αποκλείστηκε.
Ο Κωνσταντίνος Γκότσης αποκλείστηκε στον προκριματικό γύρο των 74κ. από τον Μπιζόεφ. Ο Ρώσος αθλητής έφτασε έως τα ημιτελικά και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.
Στα 86κ. ο Ηλίας Κύδρος γνώρισε την ήττα στον προκριματικό γύρο από τον Νταουλετκάζι (Καζακστάν) και αποκλείστηκε.
Στη φάση των «16» στα 92κ. ηττήθηκε ο Χρήστος Σαμαρτσίδης, ο οποίος ηττήθηκε από τον Κινμπάτ (Μογγολία)