ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Ένας αγώνας και διάλειμμα για την Κατζουράκη

Μετά την μεγάλη επιτυχία της Εμμανουέλας Κατζουράκη και το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο mixed σκιτ με τον Νίκο Φραντζεσκάκη, έχει ακόμα έναν αγώνα κυπέλλου και έπειτα θα πάρει…ρεπό, μετά από μια δύσκολη χρονιά.

Το 2021 ήταν μια χρονιά που αν και δεν είχε πολλούς αγώνες σκοποβολής εξαιτίας του κορωνοϊού, οι αθλητές – αθλήτριες έπρεπε να είναι προετοιμασμένοι σε περίπτωση που προκύψουν ευκαιρίες αγώνων. Το ίδιο ισχύει και για την 19χρονη σκοπεύτρια του σκιτ Κατζουράκη η οποία από τον περασμένο Νοέμβριο δεν έχει σταματήσει τις προπονήσεις.

Μετά τις 31/10 όμως, θα έχει την δυνατότητα να ξεκουραστεί και να ασχοληθεί με τις σπουδές της: «Έχω ακόμα ένα πανελλήνιο κύπελλο στη Μαλακάσα 30-31 του μήνα. Αυτή τη στιγμή, συνεχίζω τις προπονήσεις στο Λαγκάδα, γιατί ξεκίνησε η σχολή μου και έπρεπε να ανέβω Θεσσαλονίκη. Ρεπό δεν προβλέπεται να πάρω μέχρι το τέλος του μήνα. Από πέρυσι το Νοέμβρη που ξεκινήσαμε δεν έχουμε χαλαρώσει. Η σεζόν ήταν γεμάτη με σημαντικούς αγώνες. Θεωρώ ότι μετά το κύπελλο χρειάζομαι ένα διάλειμμα», δήλωσε στο Sportsfeed.

Να σημειωθεί ότι φέτος η Κατζουράκη ήταν 24η στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα σκοποβολής και κατέλαβε την τέταρτη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο του Όσιγιεκ ενώ στόχος της από εδώ και πέρα είναι το Παρίσι 2024 στο οποίο θα διεκδικήσει πρόκριση όχι μόνο στο ατομικό, αλλά και στο ομαδικό mixed σκιτ (διαβάστε εδώ).