Εντυπωσιακός ο Μασμανίδης

Τί και αν οι «Αρκούδες» της Καλιφόρνια έχασαν τον τίτλο στο NCAA από το πανίσχυρο UCLA; Η παρουσία του πρωτοετή Οδυσσέα Μασμανίδη ήταν εντυπωσιακή, και ήδη στο πανεπιστήμιο Καλιφόρνια ετοιμάζονται για τη ρεβάνς.

Το πολύ δυνατό κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ στην υδατοσφαίριση των ανδρών, ολοκληρώθηκε με το UCLA να κατακτά τον τίτλο με το φοβερό 30-0, επικρατώντας στον τελικό επί του USC (στη γυναικεία ομάδα του οποίου αγωνίζονται οι αδελφές Χαραλαμπίδη) 10-7. Η μοναδική ομάδα που ζόρισε τους πρωταθλητές, ήταν οι «Αρκούδες» των Μασμανίδη-Τζαβάρα, οι οποίες έχασαν στην κανονική περίοδο μετά από δύο παρατάσεις (12-11).
Στο φάιναλ φορ, η ομάδα των δύο Ελλήνων, ηττήθηκε στον ημιτελικό από το USC 9-6 (δίχως τέρμα Μασμανίδης και Τζαβάρας) με αποτέλεσμα να χάσουν την ευκαιρία για την τρίτη και φαρμακερή με το UCLA (8-6 και 12-11 οι δύο ήττες στην κανονική περίοδο).
Στο, μικρό τελικό κόντρα στο Σαν Ντιέγκο, με τέσσερα γκολ του Μασμανίδη και ένα του Τζαβάρα οι «Αρκούδες» νίκησαν 20-9 και κατέλαβαν την τρίτη θέση. Συνολικά, ο Μασμανίδης σημείωσε 66 γκολ σε 30 αγώνες, ενώ ο Τζαβάρας 12 (στα ίδια ματς).