Επέλαση ΗΠΑ, εκτός Ιαπωνία και Ιράν

Η Ιαπωνία και το Ιράν αποχαιρέτισαν οριστικές τις όποιες ελπίδες είχαν για να καταλάβουν μία εκ των δύο πρώτων θέσεων στο παγκόσμιο κύπελλο της Ιαπωνίας, που οδηγούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Οι οικοδεσπότες του τουρνουά ηττήθηκαν με 3-0 από την Ιταλία, αφού μόνο στο πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστικοί (φτάνοντας μέχρι το 21-21) και έτσι η Σκουάντρα Ατζούρα παρέμεινε στην 2η θέση μαζί με την Ρωσία (έχουν ρεκόρ 4-1 νίκες) η οποία επίσης μόνο στο πρώτο σετ είχε δυσκολίες από το Ιράν (το σκορ ήταν 24-24 στο α’ σετ).
Την κούρσα εξακολουθούν να οδηγούν Πολωνία και ΗΠΑ που έκαναν το 5χ5. Η Πολωνία πάντως ζορίστηκε από την Βενεζουέλα (έχασε το πρώτο σετ και το δ’ το κατέκτησε στον πόντο) έχοντας ως αποκάλυψη τον Κονιάρσκι (22 πόντοι), ενώ οι ΗΠΑ δεν είχαν προβλήματα κόντρα στην Αίγυπτο.
Το πιο αμφίρροπο ματς της ημέρας ήταν η αναμέτρηση Αυστραλία – Καναδάς, με τα ‘καγκουρό’ να προηγούνται 14-11 στο τάι μπρέικ, αλλά να δέχονται σερί 0-4, κι ενώ σε δύο ματς μπολ κέρδισαν το τσάλεντζ (οι διαιτητές είχαν δείξει άουτ την επίθεση του Έντγκαρ, αλλά το βίντεο έδειξε ότι υπήρχε επαφή) στο 18-19 η επίθεση του Έντγκαρ δεν είχε επαφή και το ματς πήγε στους Καναδούς.
Το επόμενο διήμερο υπάρχει ρεπό με τις ομάδες να μεταφέρονται στην Οζάκα και την Τογιάμα.