ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ετάπ με δύο κερδισμένους

Ο Πίτερ Σάγκαν ήταν ο νικητής στο ενδέκατο ετάπ του Γύρου της Γαλλίας αλλά εντυπωσιακός ήταν για ακόμα μία φορά ο Κρις Φρουμ που βρέθηκε στο ξεκόλλημα και τερμάτισε δεύτερος μεγαλώνοντας τη διαφορά από τους διώκτες του στη γενική κατάταξη.

του Στέφανου Σουλιώτη

Η άψογη συνεργασία του Πίτερ Σάγκαν και του Κρις Φρουμ στα τελευταία 11χλμ. του αγώνα είχε ως αποτέλεσμα να προκύψουν ουσιαστικά δύο νικητές από το ενδέκατο ετάπ. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής έκανε την επίθεσή του για να αποσπαστεί από το πελοτόν και αμέσως τον ακολούθησε ο 31χρονος Βρετανός. Μαζί τους κόλλησαν ο συναθλητής του Σάγκαν, Μάτσιεχ Μπόντναρ, και ο συναθλητής του Φρουμ, Γκέρεντ Τόμας. Έτσι οι τέσσερίς τους δούλεψαν άψογα στα τελευταία χιλιόμετρα του αγώνα προκειμένου να απομακρυνθούν από το πελοτόν και ο μεν Σάγκαν να κερδίσει το δεύτερο ετάπ στον φετινό Γύρο και ο δε Φρουμ να ρίξει 12 δευτερόλεπτα στους αντιπάλους του.
Το ενδέκατο ετάπ ξεκίνησε από το Καρκασόν και μετά από 162,5χλμ. ολοκληρώθηκε στο Μονπελιέ. Η διαδρομή ήταν ευθεία αλλά κάθε άλλο παρά τις ομάδες των σπρίντερ είδαμε να κυριαρχούν αφού οι δυνατοί άνεμοι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους ποδηλάτες. Το πελοτόν ήταν ιδιαίτερα νευρικό με συνέπεια να προκληθούν κάποιες πτώσεις στη διάρκεια του αγώνα. Ο Φρουμ προτίμησε να μείνει μπροστά σχεδόν σε όλη την κούρσα ώστε να αποφύγει κάποιο απρόοπτο. Όταν ο Βρετανός, ο Σάγκαν, ο Μπόντναρ και ο Τόμας ένωσαν τις δυνάμεις τους, η διαφορά από το πελοτόν έφτασε μέχρι και τα 20 δευτερόλεπτα και η νίκη για τον Σάγκαν φαινόταν δεδομένη αφού ο Φρουμ δεν είχε λόγο να τον κοντράρει στο σπριντ.
Λίγο πριν το φινάλε ο Τόμας απορροφήθηκε από το πελοτόν. Ο Σάγκαν πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού και τον ακολούθησε ο Φρουμ και ο Μπόνταρ. Το πελοτόν τερμάτισε έξι δευτερόλεπτα αργότερα αλλά ο Βρετανός κέρδισε μπόνους έξι δευτερόλεπτα και έτσι αύξησε τη διαφορά από τον δεύτερο στη γενική κατάταξη στα 28 δευτερόλεπτα. Το ετάπ της Πέμπτης ήταν το πολυαναμενόμενο με ανηφορικό τερματισμό στο Μον Βεντού. Ωστόσο λόγω των ανέμων που φτάνουν τα 100χλμ./ώρα η διαδρομή μειώθηκε κατά έξι χιλιόμετρα. Έτσι το ετάπ θα ξεκινήσει από το Μονπελιέ και ο τερματισμός θα γίνει στο Σαλέ Ρεϊνάρντ σε ύψος 1435 μέτρων. Το μήκος της διαδρομής θα φτάσει τα 178χλμ.