Πρωταθλητής Ευρώπης ο Σταυρακάκης!

Ο Γιώργος Σταυρακάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην ατομική καταδίωξη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πίστας εφήβων που πραγματοποιείται στο Μοντικιάρι της Ιταλίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον προκριματικό ο 20χρονος αθλητής επικράτησε επί του Ρώσου Ιβάν Σμιρνόφ και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο Σταυρακάκης ολοκλήρωσε τα τρία χιλιόμετρα σε 3:18.812 και ο Σμιρνόφ σε 3:19.764. Το πέρασμα του Έλληνα πρωταθλητή στο πρώτο 1000άρι ήταν ελαφρώς πιο αργό από του Ρώσου (1:09.996 έναντι 1:08.736) αλλά αυτό δεν του στοίχησε στην προσπάθεια που έκανε για το χρυσό μετάλλιο. Νωρίτερα στον προκριματικό ο Σταυρακάκης ήταν εντυπωσιακός καθώς σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ (3:17.989) και ο χρόνος του ήταν ο ταχύτερος σε σύνολο 33 αθλητών. Για τις θέσεις 3-4 αναμετρήθηκε ο Άγγλος Γουντ Ρις με τον Ιρλανδό Ζίνο Γιάνγκ. Νικητής αναδείχθηκε ο πρώτος με χρόνο 3:19.326 έναντι 3:22.867 του δεύτερου.