Euro cup: Καλός αγώνας αλλά ήττα για τον Απόλλωνα

Την ήττα, μετά από έναν καλό αγώνα, γνώρισε η ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης που αντιμετώπισε την ομάδα του Στραρβούργου στο πλαίσιο του προκριματικού του τετάρτου ομίλου (Σζολνόκ, Ουγγαρία) στο euro cup υδατοσφαίρισης ανδρών.

Η ομάδα του Δεληγιάννη ξεκίνησε αρκετά δυναμικά και κατάφερε να κρατήσει το σκορ στα 3-3 στο πρώτο οκτάλεπτο. Η δεύτερη περίοδος ήταν, όμως, αυτή που καθόρισε το παιχνίδι καθώς οι παίκτες του Απόλλωνα έπεσαν λίγο στην άμυνα ενώ δεν τους βγήκε η επίθεση και έτσι με 3-1 οι Γάλλοι δημιούργησαν διαφορά δύο τερμάτων για να μπουν στο ημίχρονο με σκορ 6-4. Μετά το ημίχρονο οι παίκτες του Δεληγιάννη προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ όμως δεν πρόλαβαν καθώς παρ’ ότι μείωσαν τη διαφορά στο ένα γκολ δεν πρόλαβαν έστω να ισοφαρίσουν και το τελικό σκορ παρέμεινε 8-7.
Αύριο ο Απόλλωνας θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη δυνατή Τεράσα και θυμίζουμε πως από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες (βαθμολογικά) ομάδες.
Οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 2-2, 0-1.
Στρασβούργο (Ίγκορ Ρανκουνίκα): Οφινέρ, Χιόν, Κουλίνα, Τσέσκα, Μισί 2, Μπάμπιτς 1, Μάρκοβιτς 1, Μπούχα 1, Ντενούξ 1, Μίσιτς, Μπούντεν, Βαλεντίνο 2, Φοντάνι.
Απόλλων Σμύρνης (Νικόλαος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Χατζηκυριάκης, Τοράκης, Μίτροβιτς 2, Βιτέλας, Μόσκοφ 1, Γούνας 1, Γονιωτάκης Κορδέρας 2, Σολανάκης 1, Καβουσάνος.