Euro cup: Ήττήθηκε ο Πανιώνιος από τη δυνατή Βασούτας

Η ουγγρική ομάδα Βασούτας επιβλήθηκε στον αγώνα με τον Πανιώνιο και οι Έλληνες γνώρισαν την πρώτη τους ήττα, στο πλαίσιο των προκριματικών αγώνων του euro cup και του πρώτου ομίλου στη Βαρκελώνη.

Ο Πανιώνιος είχε να αντιμετωπίσει τους Ούγγρους της ομάδας Βασούτας για στην πρώτη αγωνιστική των προκριματικών, με τους Ούγγρους να δείχνουν πως δεν είναι διατεθειμένοι να χάσουν την πρόκριση. Από το πρώτο οκτάλεπτο οι Ούγγροι δημιούργησαν προβάδισμα ενός γκολ, με τους Έλληνες να προσπαθούν να μειώσουν κάνοντας καλό παιχνίδι στο δεύτερο οκτάλεπτο όμως το ημίχρονο έληξε 7-6. Από την τρίτη περίοδο και μετά οι Ούγγροι έγιναν πιο επιθετικοί και άνοιξαν τη διαφορά με 2-1 (9-7) και συνέχισαν να επιβάλουν το ρυθμό τους ενώ στο τελευταίο οκτάλεπτο δεν άφησαν κανένα περιθώριο και με 9-2 επιμέρους σκορ διαμόρφωσαν το τελικό 18-9.
Αύριο, στη δεύτερη αγωνιστική, ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει τη Τουρκουάν και θυμίζουμε πως από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες (βαθμολογικά) ομάδες.
Οκτάλεπτα: 4-3, 3-3, 2-1, 9-2.
Βασούτας (Λεβέντε Σζούκς): Γκιόρκε, Νάγκι 6, Κσάπο, Ίρμες, Μπατίζι, Άγκ 2, Μεσζάρος, Γκιάρφας 4, Κόβαξ 2, Πάσζτορ 1, Σουγκάρ 1, Μεσζάρος 2, Σζακόνι.
Πανιώνιος (Κώστας Δήμας): Σαλτέρης, Μπουζαλάς, Σπυρόπουλος, Σπούνερ 1, Μπραΐμης 1, Γαβαλάς 1, Καλαϊτζής 1, Νταλάπας, Αλεξίου, Δήμου 1, Μπαρακάτ 3, Καπετανάκης 1, Λιμαράκης.