ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Έβδομος ο Κοσμίδης

Την έβδομη θέση στις ασκήσεις εδάφους κατέκτησε ο Λευτέρης Κοσμίδης στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής. Με αυτόν τον τρόπο ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε την παρουσία του στη διοργάνωση του Νανίνγκ.

του Άκη Ιωακείμογλου

Εξαρχής οι πιθανότητες του Λευτέρη Κοσμίδη για μία καλύτερη θέση στον τελικό, πολύ δε περισσότερο για ένα μετάλλιο, ήταν περιορισμένες. Οι συνθήκες προετοιμασίας του Έλληνα πρωταθλητή, που στερήθηκε το απαραίτητο ταπί για τις προπονήσεις του, τον ανάγκασαν να εκτελέσει ένα πρόγραμμα με χαμηλό συντελεστή δυσκολίας. Θα έπρεπε λοιπόν να κάνει ο ίδιος την τέλεια εκτέλεση και να υποπέσουν σε αρκετά λάθη οι αντίπαλοί του. Αυτό δεν έγινε, ο Κοσμίδης βαθμολογήθηκε με 15.050 βαθμούς και κατετάγη έβδομος τον τελικό των ασκήσεων εδάφους.
Η παρουσία του Έλληνα πρωταθλητή στην Κίνα κρίνεται απόλυτα πετυχημένη, αφού κατάφερε με την Εθνική ανδρών να κατακτήσει μία θέση στην πολυπόθητη 24άδα, μπήκε σε τελικό μετά το χρυσό που κατέκτησε προ τετραετίας στο Ρότερνταμ και από εδώ και στο εξής έχοντας στη διάθεσή του το νέο ταπί υψηλών προδιαγραφών θα μπορεί να προπονηθεί σε ένα πιο απαιτητικό πρόγραμμα. Η μάχη για το χρυσό ήταν συγκλονιστική, αφού οι διαφορές στην πρώτη τριάδα ήταν πολύ μικρές. Ο Ρώσος Αμπλιάζιν κατέκτησε το χρυσό με 15.750 βαθμούς, ακολούθησε ο Ιάπωνας Σιράι με 15.733 και τρίτος ήταν ο Βραζιλιάνος Ιπολίτο με 15.700.