Connect with us

TOP

Φίλιου η 46η της ελληνικής αποστολής

Published

on

Η Βαρβάρα Φίλιου χθες, έγινε το 46ο μέλος της ελληνικής αποστολής για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο Ρίο. Ο στόχος επετεύχθει στο απόλυτο.

Η 20χρονη πρωταθλήτρια της ρυθμικής γυμναστικής κατέλαβε τη 14η από τις 15 προνομιούχες θέσεις και η Ελλάδα θα έχει εκπρόσωπο στο Ρίο, στο εντυπωσιακό άθλημα της ρυθμικής γυμναστικής.
Την εβδομάδα που πέρασε, ο ελληνικός αθλητισμός ευελπιστούσε και στην πρόκριση της Μαρίας Πρεβολαράκη μέσω του παγκόσμιου πρωταθλήματος πάλης που γίνεται στο Λας Βέγκας, ωστόσο όμως η Ελληνίδα αθλήτρια της ελευθέρας πάλης, εμφανίστηκε ανέτοιμη (προέρχεται από μεγάλη αποχή λόγω της εγχείρησης στον αυχένα) και δεν κατάφερε να τσεκάρει από τώρα το εισιτήριο της. Δε χάθηκε όμως τίποτα καθώς υπάρχουν ακόμα τρεις ευκαιρίες για την Πρεβολαράκη η οποία είναι και μεγάλη ελπίδα όχι μόνο για την απλή πρόκριση, αλλα΄και για τη διάκριση στο Ρίο.
Επόμενο μεγάλο ραντεβού πρόκρισης, το παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στις 23 Οκτωβρίου με την Ελλάδα να διεκδικεί να στείλει πλήρη ομάδα στο Ρίο, μέσω Γλασκόβης.

Ποιοι έχουν προκριθεί μέχρι σήμερα
Στίβος 12

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)
Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)
Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)
Αντώνης Μάστορας (ύψος)
Κώστας Μπανιώτης (ύψος)
Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)
Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)
Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)
Χρυσούλα Αναγωνστοπούλου (δίσκος)
Κολύμβηση 8
Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)
Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)
Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή ατομική)
Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)
Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)
Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Υδατοσφαίριση 13
Εθνική ομάδα των ανδρών
Ιστιοπλοΐα 3
Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)
Πλήρωμα 470 (δύο άτομα)
Σκοποβολή 2
Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)
Ευθυμης Μίττας (σκητ)
Κωπηλασία 6
Διπλό σκιφ γυναικών (Κατερίνα Νικολαΐδου, Σοφία Ασουμανάκη)
Τετράκωπος ανδρών (Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης)
Ποδηλασία 1
Χρήστος Βολικάκης (κέιριν)
Ρυθμική γυμναστική
Βαρβάρα Φίλιου

Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες