ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Φινάλε με εκπλήξεις στο παγκόσμιο

Ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανη γυμναστικής στη Στουτγκάρδη με ρεκόρ να καταρρίπτονται, εκπλήξεις να γίνονται και μετάλλια να αλλάζουν χέρια.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Το πρόσωπο των αγώνων ήταν, ανεπιφύλακτα, η Σιμόν Μπάιλς με τα διαδοχικά ρεκόρ που κατέρριπτε όμως τα μετάλλια που πήγαν στις Φιλιππίνες και την Τουρκία έκαναν την διαφορά. Τα σχεδόν παράδοξα αυτά μετάλλια έκαναν φανερό πως το άθλημα έχει ανοίξει τα σύνορά του και πλέον δεν υπάρχουν υπερδυνάμεις και φαβορί ενώ έστειλαν το μήνυμα πως όλοι μπορούν να καταφέρουν τον στόχο τους, με προσπάθεια.

Οι τελευταίοι τελικοί σήμερα ήταν στις ασκήσεις εδάφους και την δοκό ισορροπίας στις γυναίκες, με την Μπάιλς να πρωταγωνιστεί (διαβάστε εδώ). Επίσης, ολοκληρώθηκαν οι τελικοί οργάνων στους άνδρες με τα τρία τελευταία όργανα, το δίδυμο των Ρώσων να κατακτά κι άλλα μετάλλια και παλιούς μεταλλιούχους να επανέρχονται στο προσκήνιο.

O 20χρονος Τζόι Φρέιζερ από την Βρετανία πήρε το χρυσό μετάλλιο στους παράλληλους ζυγούς (15.000β), που είναι και το πρώτο του ατομικό και χρυσό μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση. Το ασημένιο πήγε στον Τούρκο Αχμέτ Οντέρ (14.983β) που ήταν πολύ κοντά στην βαθμολογία με τον τρίτο στην κατάταξη, τον Ιαπωνέζο Καζούμα Καγιά που συγκέντρωσε 14.966 βαθμούς.

Στο άλμα, το δίδυμο των Ρώσων Νικίτα Ναγκόρνι (14.966β) και Αρτούρ Νταλαλογιάν (14.933β) έκαναν πάλι το 1-2. Ο Νταλαλογιάν κράτησε την δεύτερη θέση που κατείχε από το 2018 στη Ντόχα και άφησε το χρυσό στον Ναγκόρνι, όπως ακριβώς συνέβη και στο σύνθετο ατομικό. Το χάλκινο πήγε στον Ουκρανό Ίγκορ Ραντιβίλοφ (14.749β), χάλκινο Ολυμπιονίκη του Ρίο και δύο φορές ασημένιο στα παγκόσμια πρωταθλήματα (2014, 2017).

Στο μονόζυγο, ο 26χρονος Βραζιλιάνος Άρθουρ Μαριάνο, χάλκινος Ολυμπιονίκης στις ασκήσεις εδάφους το 2016, πήρε το πρώτο του παγκόσμιο χρυσό με 14.900 βαθμούς. O χρυσός στο Μόντρεαλ, Τιν Σερμπίν από την Κροατία, πήρε το ασημένιο μετάλλιο με την συγκομιδή 14.666 βαθμών και το χάλκινο πήγε στον Ρώσο Αρτούρ Νταλαλογιάν (14.533β) που μέτρησε τέσσερα μετάλλιο στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.