ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Συνεχίζει να γράφει ιστορία η Μπάιλς

Η Σιμόν Μπάιλς σήμερα έγινε επίσημα η πιο πετυχημένη γυμνάστρια στην ιστορία των παγκόσμιων πρωταθλημάτων ενόργανης γυμναστικής, αφού κατέκτησε το 25ο (!) μετάλλιο της στη διοργάνωση.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Η 21χρονη Αμερικανίδα αθλήτρια, αυτή την στιγμή, μετράει 25 μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα. Αυτό την ανεβάζει στην κορυφή της λίστας των γυμναστών με τις περισσότερες επιτυχίες σε μεγάλες διοργανώσεις. Στους χθεσινούς τελικούς, η Μπάιλς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα και ισοφάρισε το ρεκόρ του Λευκορώσου Βιτάλι Σέρμπο που είχε 23 μετάλλια από παγκόσμια πρωταθλήματα. Σήμερα, ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στις ασκήσεις εδάφους και στην δοκό ισορροπίας για να βάλει αποκλειστικά το δικό της όνομα στο ρεκόρ και να γίνει η πιο πετυχημένη όλων των εποχών, σε ηλικία 21 ετών! Από τα 23 μετάλλια τα 19 είναι χρυσά, γεγονός που αποτελεί ακόμη ένα ρεκόρ για την Μπαίλς. Παράλληλα, η Αμερικανίδα έγινε η πρώτη γυμνάστρια που κερδίζει 5 χρυσά μετάλλια σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα από το 1958. Από παγκόσμια πρωταθλήματα, παγκόσμια κύπελλα και Ολυμπιακούς Αγώνες η Μπάιλς αυτή την στιγμή κατέχει 33 μετάλλια ενώ θα την δούμε ακόμη και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στις ασκήσεις εδάφους, η Αμερικανίδα Σουνίσα Λι με 14.133 βαθμούς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο (το τρίτο μετάλλιο συνολικά από το παγκόσμιο της Στουτγκάρδης) και το χάλκινο πήγε στην Ρωσίδα Αντζέλικα Μελνίκοβα που έλαβε 14.066 βαθμούς. Η Μπάιλς συγκέντρωσε 15.133 βαθμούς (διαφορά ενός ολόκληρου βαθμού την δεύτερη) με βαθμό δυσκολίας 8.533.

Στην δοκό ισορροπίας το ασημένιο και το χάλκινο πήγαν αμφότερα στην Κίνα. Η Τνγκτίνγκ Λιού ήταν δεύτερη με 14.433 βαθμούς και η Σιγιά Λι τρίτη με 14.300 βαθμούς. Η Μπάιλς στην δοκό ισορροπίας συγκέντρωσε 15.033 βαθμούς με συντελεστή δυσκολίας 8.666!