Φοβερός Φάρα και εκτός σταδίου (video)

Ούτε στον τελευταίο του αγώνα και μάλιστα εκτός σταδίου, ο Μο Φάρα δεν ηττήθηκε όταν ήρθε η ώρα του σπριντ! Ο Βρετανός επικράτησε στον ημιμαραθωνιο του Νιούκαστλ με ατομικό ρεκόρ.

του Σούλη Μέζου

Σε έναν αγώνα όπου συμμετείχαν 57.000 δρομείς ξεχώρισαν δύο λίγο πριν τον τερματισμό. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής των 5.000μ. και 10.000μ. Μο Φάρα και ο Κανυάτης Στάνλεϊ Μπίβοτ. Στα τελευταία 400μ. των 21χλμ., του ημιμαραθώνιου, ο Φάρα αποφάσισε να… σπριντάρει και ο Μπίβοτ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Ο Βρετανός κατέκτησε την πρώτη θέση κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 59:22. Στις γυναίκες επικράτησε η Μέρι Κεϊτάνι από την Κένυα με 1:07.32.