Γαλλία: Απίστευτο πατατράκ για την Μιλούζ

Μια χρονιά που εξελισσόταν ονειρικά για την Μιλούζ, ολοκληρώθηκε με τον πλέον άδοξο τρόπο για την Αθηνά Παπαφωτίου και τις συμπαίκτριες της.

του Δημήτρη Τυχάλα [email protected]

Η Μιλούζ η οποία ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με μόλις 2 ήττες σε 26 αγώνες (!), γνώρισε άλλες τόσες στα ματς της προημιτελικής φάσης από την απίθανη Μπαρέλ κι αποκλείστηκε!!!
Η Μπαρέλ η οποία μπήκε στα πλέι οφ την τελευταία αγωνιστική όταν νίκησε με 3-1 την Παρί Σεν Κλουντ (και την άφησε 9η), εκμεταλλεύτηκε ότι το πρώτο ματς έγινε στην έδρα της και επικράτησε με 3-0 (ανέτρεψε το γ’ σετ από 10-16) και στο δεύτερο παιχνίδι προηγήθηκε με 0-2 κόντρα στην αγνώριστη Μιλούζ.
Η ομάδα της Αθηνάς Παπαφωτίου ((9 πόντοι με 6/8 επιθέσεις, 2 άσους, 1 μπλοκ) ισοφάρισε εύκολα σε 2-2, αλλά στο τάι μπρέικ κατέρρευσε και με 6 λάθη έχασε εξίσου εύκολα και αποκλείστηκε (τα σετ: 23-25, 23-25, 25-20, 25-20, 9-15) με την Καμερουνέζα διαγώνια Λετίσια Μόμα Μπασόκο να έχει 31 πόντους ενώ τρομερή ήταν και η Βανέσα Παλάσιος, το λίμπερο από το Περού.
Έτσι στα ημιτελικά που ξεκινούν την Πρωτομαγιά τα ζευγάρια είναι Ναντ-Μπαρέλ (πρώτο ματς στην Μπαρέλ) και Κάννες-Βολερό (πρώτο ματς στη Βολερό).