Γερμανία: H Φριντριχσχάφεν με σούπερ Πρωτοψάλτη πήρε προβάδισμα τίτλου

Πρώτο βήμα για την επιστροφή της στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα από την Φριντριχσχάφεν που νίκησε με 3-0 την Μπερλίν στον 1ο τελικό.

Η Μπερλίν με εξαίρεση το δεύτερο σετ δεν μπόρεσε να βάλει δύσκολα στην Φριντριχσχάφεν στον πρώτο τελικό της Μπουντεσλίγκα, που έκανε το 1-0 με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Θανάση Πρωτοψάλτη, Μπαρτόλομι Μπόλαντζ.
Ο Έλληνας ακραίος είχε 9 πόντους με 7/11 επιθέσεις, 2 άσους και 48% με 10% άριστες υποδοχές, αλλά η υποδοχή του στο 23-23 του β’ σετ ήταν όλα τα λεφτά, με τον Μπόλαντζ να τελειώνει την επίθεση και στη συνέχεια να τελειώνει το σετ με άσο.

Η φάση του αγώνα πάντως έγινε στο 5-1 του γ’ σετ με τον Πρωτοψάλτη να βγάζει απίθανη άμυνα (γύρισε το σώμα του κι έκανε τρομερό πλονζόν) και τον Μπόλαντζ να τελειώνει και πάλι την επίθεση.
Επόμενος αγώνας στο Βερολίνο στις 2 Μαΐου (19:30).
Τα σετ: 25-22, 2-23, 25-17
Φριντριχσχάφεν (Χέινεν) Μπόλαντζ 18 (15/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τάκβαμ 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ.-10% άριστες), Γιάνουτς 1 (1 άσο), Κόλιν 6 (1/4 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Στόιρβαλντ –λ (25% υπ.-08% άριστες) / Φέιρι –λ, Μάλεσα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γκίντερ, Ρέντβιτζ.
Μπερλίν (Σέντρικ) Γέντρικ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Ρέιχερτ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.-05% άριστες), Γκράνκιν 2 (0/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κλάιν 3 (3/7 επ.), Τουϊά 11 (9/22 επ., 2 άσοι, 14% υπ.-07% άριστες), Πατς 2 (2/5 επ.), Ροσάρ –λ (27% υπ.-00% άριστες) / Κίχνερ 2 (2 άσοι), Γουάιτ 3 (3/6 επ., 50% υπ.-07% άριστες), Ράσελ 10 (8/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βέμπερ 1 (1/6 επ.).