ΤΖΟΥΝΤΟ

Ευρωπαϊκό τζούντο: Γαλλική κυριαρχία στις γυναίκες

Η δεύτερη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τζούντο που διεξάγεται στην Πράγα δεν ήταν η αναμενόμενη για την ελληνική αποστολή. Αντιθέτως, η Γαλλία κυριάρχησε στις γυναίκες, ενώ στους άνδρες ο Στέρπου στέρησε ένα μετάλλιο στους Γεωργιανούς.

του Σούλη Μέζου

Στα 73 κιλά ο Γιώργος Αζωίδης (Νο30) ξεκίνησε καλά στο δεύτερο γύρο (πέρασε μπάι τον πρώτο) κερδίζοντας με βαζάαρι το Σλοβένο Μάρτιν Χόγιακ (Νο31). Στον τρίτο γύρο όμως, αντιμετώπισε τον Φάμπιο Μπαζίλε (Νο20) για να αποκλειστεί στο χρυσό σκορ και τον Ιταλό να φτάνει μέχρι τη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου. Στην ίδια κατηγορία, ο Γιώργος Μαρκαριάν (Νο53) ηττήθηκε στο δεύτερο γύρο από τον Τούρκο Μπιλάλ Τσίλογλου (Νο5). Πρωταθλητής Ευρώπηςστέφθηκε ο Μολδαβός Βίκτορ Στέρπου που επικράτησε στον τελικό τον Γεωργιανό Λάσα Σαβντατουασβίλι.
Στα 81 κιλά, ο Αλέξης Ντανατσίδης (Νο15) αποκλείστηκε νωρίς καθώς στο δεύτερο γύρο (πέρασε άνευ τον πρώτο) ηττήθηκε από τον Βέλγο Σάμι Τσούκι. Αντιθέτως, ο Θόδωρος Ντεμουρτσίδης (Νο395) στο 2ο γύρο (πέρασε άνευ τον 1ο) νίκησε τον Ρόμπιν Πάσεκ (Νο23) αλλά δεν τα κατάφερε με αντίπαλο τον Γεωργιανό Τάτο Γκριγκαλασβίλι (Νο12) που κέρδισε και τον ευρωπαϊκό τίτλο επικρατώντας στον τελικό επι του Βούλγαρου Ιβάιλο Ιβάνοφ.
Στα 63κ το μεγάλο φαβορό, Κλαρίς Αγκμπενιένου ήταν σαρωτική διατηρώντας τον τίτλο της που είναι ο 7ος στην καριέρα της.
Η Ελισάβετ Τελτσίδου (Νο20) ξεκίνησε με νίκη κόντρα στην Βελγίδα Ροξάν Ταεμάνς (Νο34), όμως η Μέργκο Πινό (Νο2) ήταν ανυπέρβλητο εμπόδιο για την Ελληνίδα τζουντόκα. Η Πινό στη συνέχεια αγωνίστηκε στον τελικό και διατήρησε τον τίτλο της που είχε κερδίσει το 2019 στο Μινσκ.
To πρωτάθλημα ολοκληρώνεται αύριο με τη συμμετοχή του Θόδωρου Τσελίδη στα 90κ και του Γιώργου Μαλλιαρόπουλου στα 100κ.