Η Λεντέτσκα έγραψε ιστορία μετά από 114 χρόνια!

Μερικά πράγματα είναι αδύνατο να συμβούν μέχρι που εμφανίζεται κάποιος απίθανος ή απίθανη για να μας διαψέυσουν όλους. Αυτό έκανε η τρομερή Κέιτι Λεντέτσκα καθώς πριν από λίγο κέρδισε το αναμενόμεο χρυσό μετάλλιο στο σνόουμπορντ για να ξαναγράψει ιστορά στους Ολυμπιακούς μετά από 114 χρόνια!

Η απίθανη Τσέχα αθλήτρια που πριν από μία εβδομάδα ήταν η πρωταγωνίστρια της μεγαλύτερης έκπληξης στην ιστορία των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στο super G του αλπικού σκι. Ένα μετάλλιο που δεν περίμενε ούτε η ίδια, την έβαλε σε τροχιά να γίνει μόλις η έκτη αθλήτρια συνολικά και η πρώτη γυναίκα στην ιστορία των Αγώνων που θα κερδίζει μετάλλιο σε δύο εντελώς διαφορετικά αθλήματα (διαβάστε εδώ). Στο αλπικό σκι ήταν το δύσκολο καθώς ποτέ δεν κατάφερε να κερδίσει μετάλλιο σε οποιοδήποτε αγώνα, ενώ είχε να αντιμετωπίσει και τις καλύτερες του αθλήματος. Στο σνόουμπορντ τα πράγματα ήταν σαφώς πιο εύκολα αφού είναι η παγκόσμια πρωταθλήτρια. Το επιβεβαίωσε και στην Πιονγκτσανγκ καθώς κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και πλέον είναι η μοναδική αθλήτρια ή αθλητής σε ολόκληρη την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, θερινών ή χειμερινών που κατάφερε στην ίδια διοργάνωση να κερδίσει δύο χρυσά μετάλλια σε εντελώς διαφορετικά αθλήματα! Αναμφισβήτητα είναι το πρόσωπο των Αγώνων.
Στον τελικό του αγωνίσματος της παράλληλης γιγαντιαίας κατάβασης, η Λεντέτσκα νίκησε τη Γερμανίδα Σελίνα Γιοργκ που ήταν πιο αργή κατά 0,46 του δευτερολέπτου ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Γερμανίδα Ραμόνα Χόφμαϊστερ που ήταν πιο γρήγορη από τη Ρωσίδα Αλέν Ζαβάρζινα κατά 4,07 δευτερόλεπτα.