ΑμεΑ

Πέντε μετάλλια σε έξι αγώνες η Νίκου

Η Ελληνίδα σκιέρ ξεκίνησε την αγωνιστική της δράση στη νέα σεζόν και μαζί την συγκομιδή των μεταλλίων της, αφού βρίσκεται στην Αυστρία και συνεχώς καταφέρνει και ανεβαίνει στο βάθρο των διοργανώσεων που συμμετάσχει.

Το Σαββατοκύριακο 16-17 Δεκεμβρίου η Εύα Νίκου συμμετείχε στο εθνικό πρωτάθλημα του Λίχτεσταϊν, το οποίο όμως πραγματοποιήθηκε στο Καουνερτάλ της Αυστρίας και ανέβηκε δύο φορές στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το πρώτο χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στο σλάλομ με επίδοση 1:19.81 και το δεύτερο στο γιγαντιαίο σλάλομ με 1:49.81, πάντα στην κατηγορία Β2 και με συνοδό τον Δημήτρη Προφέντζα. Από χθες βρίσκεται στο Στάιναχ αμ Μπρένερ για ακόμα μία διοργάνωση της Διεθνής Ομοσπονδίας Σκι και στον πρώτο αγώνα της στο Super-G ήταν δεύτερη με 58.86 πίσω από την Βρετανίδα Μέμα Φιτζπάτρικ, που σημείωσε 56.90. Στον δεύτερο αγώνα της στο Super-G ήταν τρίτη με χρόνο 1:01.01, με την Φιτζπάτρικ να κατακτά και πάλι το χρυσό μετάλλιο (56.89), αλλά αυτή την φορά δεύτερη ήταν η Μαρτίνα Βότζα (Ιταλία) με 1:01.00. Σήμερα, στην ίδια διοργάνωση, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Super-G με επίδοση 1:14.70. Πρώτη ολοκλήρωσε η Βρετανίδα με 1:12.82 και δεύτερη η Αλεξάντρα Ρεξόβα (Σλοβακία) με 1:14.05.